Swedbank muretseb kinnisvara hinnakasvu pärast (1)

Swedbanki suurimaks mureks Eestis on uue kinnisvara hinnatõus, mida veab eelkõige pakkumiste vähesus uutele varadele.

“2013. aastal kasvas Tallinnas kinnisvara hinnatase keskmisest palgast kiiremini, Riias suhteliselt samas tempos ning Vilniuses kinnisvara hinnad langesid,” tõdes Swedbanki eraisikute finantseerimise divisjoni direktor Andres Tukk BNSi teatel. “Baltikumi pealinnades on kinnisvara hind võrdluses palgaga siiski kõige jõukohasem Tallinnas.”

Eluasemelaenude võtmine on jätkuvas kasvutrendis ning tõus jätkub tõenäoliselt ka järgneval aastal. Kliente, kelle laenu jääk ületab tagatisvara turuväärtust, on Eestis alles jäänud ligi 2 protsenti. Leedus ja Lätis on need näitajad vastavalt 21 protsenti ja 38 protsenti. “See tähendab, et tänu hindade kasvule ületavad üle 98 protsendi Swedbanki laenuklientide varad laenujääki pankade ees,” märkis Tukk.

“Samas on pakkumiste arv aastaga vähenenud ja see võib olla üheks kiirenenud hinnatõusu põhjuseks. Loodetavasti võtab see lähiajal tuure maha, seda peamiselt tänu pakkumise paranemisele ja samuti võib keskkond veidi korrektuure teha seoses poliitiliste pingetega Ukrainas,” selgitas Tukk, kelle hinnangul peab igasugune kasv olema eelkõige jätkusuutlik. “Soovitame inimestel laenuvõtmise hoolsalt läbi mõelda ja laiemalt võttes ei tohiks me unustada kogemusi buumi ajast. Tänased kliendid laenavad üldiselt mõistlikult ja maksekoormus on hea – laenu võtmine mõeldakse hoolikalt läbi ja jäetakse ka piisav puhver muudeks kuludeks,” sõnas Tukk.

Tuki sõnul on positiivseks trendiks kinnisvara omavahenditest finantseerimine, mis on buumiaastatega võrreldes oluliselt muutunud. “Kui tollal finantseerisid inimesed valdavalt panga toel, siis täna on kinnisvara investeeringuna jälle populaarsem ning praegu finantseeritakse omavahenditest ligi pool kinnisvaratehingute mahust, mis on viimase 10 aasta kõrgeim tase. See näitab, et inimesed otsivad aktiivselt väljundit kontol seisvale rahale. Kinnisvarahindade kasvu veavadki täna klientide omavahendid ja madal pakkumise tase uutele varadele,” märkis Tukk.

Tuki sõnul on põhjust uskuda, et tänavu Tallinna uusarenduste hinnatõus pidurdub, sest pakkumine on suurenenud ja võrreldes mullusega tuleb turule rohkem uusi kortereid. “Lisaks kesklinnale on hakanud tulema turule uusi projekte ka mägedel ja äärelinnas, kus hinnatase on madalam, mis tähendab, et keskmine hind langeb,” kommenteeris Tukk kinnisvara hetkeseisu.

Print Friendly, PDF & Email