Laevaehitajad tutvustavad Eesti ettevõtluskeskkonda

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil valmis möödunud nädalal kahtekümmet Eesti ettevõtet ja kahtteist majandussektorit tutvustav ingliskeelne raamat “Made in Estonia” ehk “Valminud Eestis”.

Ministeeriumi teatel on raamatu eesmärk tutvustada Eestit kui rahvusvahelistele ettevõtetele ja alustavatele start-up’idele soodsat keskkonda ning aidata luua ettevõtjate vahelisi kontakte.

Majandusajaloo muuseumi ühingu ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi koostöös välja antud albumisse on koondatud ülevaade kaheteistkümnest Eestile olulisemast majandussektorist ja nende ajaloost. Vaadet minevikku täiendavad kahekümne praegu Eestis tegutseva eduka ettevõtte lood. Valik tehti põhimõttel, et esindatud oleksid eri valdkonnad, ettevõte oleks edukalt eksportiv ja uuenduslik.

Teiste seas on raamatus pikemalt oma lugu rääkimas ka Nasval töölaevu ehitav Baltic Workboats AS (BWB). Peatükis, mis pajatab eranditult BWB-st, tõdetakse, et ehkki Eesti suurimal saarel Saaremaal tegutseb hulgaliselt eri masti laevaehitusfirmasid, muudab BWB eriliseks see, et nende ehitatud laevad seilavad pea ümber terve ilma. Muu hulgas on märgitud, et perioodil 1998 kuni 2013 on BWB tehases valminud ühtekokku 130 töölaeva.

BWB üks omanikest, Margus Vanaselja ütles Saarte Häälele, et ministeeriumi avaldatud raamatus kajastust leidmine ei ole nende jaoks päris selline reklaam, kus kohe otsest tulu ettevõttele oleks. “Pigem on see reklaam Eesti riigile ja tema majandusele, sest näidatakse, et Eestis ja Saaremaal on tublisid ettevõtteid, kus toimub lisandväärtust andev tootmine,” leidis Vanaselja. “Saaremaale ja laevaehitusele on see kindlasti tunnustus.”

Mitte ükski teine laevaehitusfirma raamatu andmeil taolisi töölaevu kui BWB Eestis ei ehita. Lähim paik, kus võib sarnaste töölaevade ehitajaid leida, on Skandinaavia riigid.

Samuti kinnitab BWB-st kõnelev peatükk, et Eesti naaberriikide võimuorganid armastavad vajalikke töölaevu tellida just nimelt Saaremaal asuvalt Baltic Workboatsilt. Seda seepärast, et BWB on suhteliselt nooruke ettevõte ning seega alati avatud innovaatilistele lahendustele. Igal aastal valmib BWB-s otsast lõpuni ca kümme töölaeva, millest valdav osa läheb just välismaale.

Raamatus räägitakse veidi laiemalt ka väikelaevaehitusest Saaremaal. Ühtlasi rõhutatakse, et laevaehitus on raudselt üks majanduse vedureid Saaremaal. Seda enam, et saarel saab TTÜ Kuressaare kolledžis omandada ka väikelaevaehitaja eriala. Lisaks mainib raamat Kuressaaret peatükis, mis kõneleb mudaravilate ajaloost.

Raamatut hakkavad majandus- ja taristuminister Urve Palo ning väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling kinkima väliskülalistele ja jagama visiitidel. Raamatu saab PDF-formaadis alla laadida ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kodulehelt.

Print Friendly, PDF & Email