Lugeja kiri: Eurovision ühendas rahvaid (2)

Eurovisioni lauluvõistlus on meeltülendav Euroopa suursündmus, mis ühendab rahvaid.

Punktide andmine lauljatele pole minu meelest üldse tähtis. Või siiski, selles suhtes, mis Euroopa rahvale rohkem või vähem korda läksid. Ma mõtlen laulude sisu, sõnumi peale. Kõik oli väga elujaatav, mure tänase päeva ja tuleviku pärast, mis kõiki puudutab.

Malta laul “Ma tulen koju!” – emigratsioonist. Rahvariietes poola tüdrukud laulsid igapäevaelust rõõmu tundes slaavi rahvaste auks. Miks nägi Marko Reikop pesupesemises pornograafiat?

Sloveenia elufilosoofiline “Ringi ja ringi”. Armastus mehe ja naise vahel igipõlise teemana: Rumeenia laul “Ime”, Valgevene “Juustukook” jne. Aga ka perevägivallast – Ungari laul, hullumeelne maailm – Šveits. “Universumi lapsed” – Inglismaa laul. Gruusia laul “Kolm minutit Maani” pani mõtlema kosmosele ja elust universumis üldse. Kreeka laul kutsus üles tõusma kammitsate vastu.

Mulle isiklikult meeldis kõige rohkem Norra laul “Vaikne torm”, mis jutustas suurimast tarkusest, leida lahendusi mitte väljast, vaid inimesest iseendast. See lahenduste otsimine kestab elu lõpuni, kui see vaikne torm meis lõpeb.

Esikohale hääletas rahvas Austriat esindanud Conchita Wursti, näidates üles tolerantsust, ja laulu “Fööniksina tõusnud tuhast”. Fööniks oli müütiline kotkakujuline lind, kes põletas iseenda, et tuhast uuesti ellu tõusta nooremana, egiptlaste surematuse sümbol.

Mida peab tundma lapsepõlvest peale väärarendiga, puudega inimene. Neid on põlatud, vihatud. Praegusel ajal on ühiskond jõudnud mõistmisele, tolerantsusele.

Esinejate riietus nagu igapäevaelus ja mujal – peegeldab inimese mentaliteeti. Selle suhtes meeldisid mulle inglise lauljanna soeng ja kleit, mis kooskõlas mõjusid väga stiilselt.

Üldse ei meeldinud publiku karjumine ja lehvitamine. Laval oli pidevalt üks tulevärk ja kärts ning pauk. Kas pöörduti kosmose poole, et seal Euroopat kuuldaks?

Siiski on Eurovision väga hea rahvaid ühendav üritus. Tänu kõigile rahvastele, esinejatele ja korraldajatele.

Urve Kirss

Print Friendly, PDF & Email