Talguliste arv kasvab iga päevaga

TÖÖHOOS: Puude vedamisega on ametis Aaser Palu Pöide vallast ja Ester Labo Kuressaarest. Foto: Sander Ilvest

TÖÖHOOS: Puude vedamisega on ametis Aaser Palu Pöide vallast ja Ester Labo Kuressaarest. Foto: Sander Ilvest

Kolmapäeva lõunaks oli “Teeme ära” talguid registreeritud 148, eelmisel aastal oli Saare maakonnas 155 talgut ja ligi 3700 talgulist.

“Tänavu talguliste koguarvu veel päris täpselt ei tea, aga eks see üle pooleteise tuhande ikka küünib,” lausus Saare maakonna talgukoordinaator Reet Viira, kelle sõnul registreeritakse talguid viimase hetkeni.

Põnevamatest talgutest tõi Viira näiteks vana õunapuuaia taastamise talgud Leisis. Ja seda ilusa mõtte poolest. “See on märkamise küsimus, kas sa leiad oma kodukohas midagi äratehtavat, ja pisut tulevikku vaatavalt,” tähendas Reet Viira.

Uuendusena on sel aastal tegutsemas ka noortejuhid Teele Viil ja Kaspar Mölder, kes toimetavad selle nimel, et noortele maast-madalast talgupisik sisse süstitud saaks.

Kõige rohkem talguid on registreeritud Kaarma vallas, järgneb Muhu vald, kus ollakse sel aastal Viira sõnul kuidagi eriliselt hoos.

Talgupäeva ametlik peokoht on Veski trahter, kuhu talgulised on kl 17-st oodatud head-paremat sööma ja tantsu keerutama. Hea oleks end eelnevalt Veski emanda juures siiski kirja panna.

“Teeme ära” talgute egiidi all toimuvad Kuressaare kultuurikeskuses laupäeval kell 12–15 ühed üsna omanäolised talgud, kus vanad arvutid puhastatakse ja antakse neile uus elu.

“Meie eesmärk on anda vabatahtlike arendatud tarkvara abiga uus elu arvutitele, mis on viirustest puretud või jäänud lihtsalt natuke vanaks ja aeglaseks,” rääkis Saarte Häälele arvutitalguid läbi viiv Märt Põder.

Arvutitele uue elu andmiseks kasutatakse Linux’i operatsioonisüsteemi Eesti oma versiooni Estobuntu.

Põdra sõnul on teema aktuaalne ka seetõttu, et paljudes arvutites kasutusel olnud Windows XP tugiperiood on lõppenud ning vabavaraline Estobuntu suudab seda edukalt asendada.

Kes oma arvuti kaasa võtab ja sellel operatsioonisüsteemi vahetust tahab, sellele see ka võimaldatakse.


Invaühingus lapiti puid ja rohiti peenraid

Kolmapäeval peeti talguid Saare maakonna invaühingu hoovis, kus suurema tööna oli ette võetud puudelappimine uude puudekuuri, akende pesemine ja peenarde rohimine.

“Meie keskmine vanus on 70 pluss ja meil on ju ka liikumispuudega inimesi, nii et tehakse nii palju kui võimalik,” ütles Saare maakonna invaühingu juhatuse esimees Liia Põldemaa, lisades, et vastavalt sellele on ka tööjaotus.

Puude kuuri vedamisega ametis olnud Aaser Palu Pöide vallast kinnitas, et lust on tööd teha. “Ma muidu üksinda kodus, aga kui korra inimeste sekka saad, siis tunned ennast ka inimesena,” nentis Palu.

Kärule puid laadiv Ester Labo Kuressaarest oli Aaseri mõttega nõus. “See on kena, kui saab teistega koos toimetada,” ütles ta, lisades, et see annab ka võimaluse end vajalikuna tunda.

Pärast talgutööd said paarkümmend talgulist talgusuppi mekkida ja kooki süüa.

Raul Vinni, Ivika Laanet

Print Friendly, PDF & Email