Saarlased käisid messil uusi saareelanikke otsimas (2)

Läinud laupäeval osales saarlaste 20-liikmeline delegatsioon Tartus “Maale elama” messil.

Messi külastas üle 1600 inimese, mida oli kolm korda rohkem kui eelnevatel kordadel. Enamasti oli tegemist nooremate inimestega, kes linnakärast tüdinud.

Pöide vallavanem Andres Hanso ütles, et korraldajad on lubanud panna messi mööda Eestit liikuma. “Seega on lootust, et järgmisel aastal toimub mess meile lähemal,” avaldas Hanso lootust. Mis inimesi tema sõnul saarele kolima just ei meelita, on Saaremaa kinnisvarahinnad. “Kui ütlesin, et meie vallas algavad talude hinnad 30 000-st ja ulatuvad 160 000 kanti, ei plaksutanud rõõmust käsi keegi,” nentis Hanso.

Päris tühja käik siiski ei läinud, sest messil loositi välja majutuspaketid huvilistele. “Inimesed tulevad kohale, vaatavad ringi, näevad, mis võimalused siin töökoha loomiseks on,” rääkis Hanso.

Enne messi said töökohad ja võimalikud tootmishooned kirja ka “Maale elama” veebilehele.

Kärla vallavanem Tiina Luks ütles Kadi raadio “Keskpäevatunnile”, et tema oli üks neist Saaremaalt messil käinutest, kes üritasid Saaremaad pildil hoida ja inimesi siia elama kutsuda. Vähemalt üks perekond, kel on plaan maale kolida, oli Luksile lubanud ka Saaremaad kaema tulla.

“See oleneb omavalitsuse suurusest, aga väike või keskmine vald on ka ühe pere üle õnnelik, kui see nende valda elama tuleb,” arvas Tiina Luks.

Saarlased leppisid juba messile minnes kokku, et tutvustatakse Saaremaad, mitte oma valda.

Kärla vallavanem arvas, et maale elama tulla on lihtsam neil, kes ise endale tööd annavad või saavad kaugtööd teha. Kärla vallas ei põlgaks tublisid vastava ettevalmistusega töötegijaid ära ei Sõmera Kodu ega kohalik ühistu.
Samas saab tööl käia ka Kuressaares, Lümandas või Kihelkonnal, sest töökoht kodu vahetus läheduses on tänapäeval lausa luksus.

Ees-Sõrvet esindanud Mari Lepik Ansekülast ütles, et tema kontaktandmed võttis mitu noort peret. “Olid kas lastega noored pered või alles noorpaarid, aga eks neil ole mitu mõtet plaanis,” märkis Lepik. Huvi oli tema meelest siiras. Sellist arvamust, et saarel oleks kuidagi raske või teistmoodi elada, Lepik messil ei kohanud.

Messisõitu korraldanud Terje Aus saarte koostöökogust ütles, et Saaremaalt olid Tartus esindatud seitse valda 20 inimesega, kes kõik jäid nähtuga rahule.

“Päev oli hästi tihe. Messil oli pidevalt inimesi.” Tartus käigu võttis Aus kokku korraldustoimkonna kiidusõnadega: “Nii siirast ja sooja suursündmust polegi enne nähtud. Tavaliselt on messiboksides mornid müügimehed, kuid kõik kogukonnainimesed särasid ja naeratasid.”

Print Friendly, PDF & Email