Saarlased on “Maale elama” messil väljas ühise boksiga (3)

Homme Tartus Turu tänava spordihoones toimuvale messile “Maale elama 2014” sõidab Saare maakonna seitsmest vallast kokku 19 inimest.

Sõitu koordineeriva MTÜ Saarte Koostöökogu nõustaja Terje Ausi sõnul on saarlaste käsutuses kolm messiboksi, mida kasutatakse koos Saaremaa tutvustamiseks. “Meiega on liitunud Pöide, Muhu, Orissaare, Leisi, Kärla vald ja Sõrvemaa, mis koondab Torgu ja Salme valla,” loetles ta. Konkreetset retsepti inimeste saarele meelitamiseks koostöökogul kaasa võtta ei ole. “Iga vald peab läbi kaaluma oma plussid ja miinused ning nendest lähtuvalt siis ennast esitlema,” sõnas Aus.

Leisi valla arendusspetsialist Andres Jalakas, kes esindab seekord Leisi valda üksinda, võtab kaasa teemakohast atribuutikat ja külakostiks Karja Pagari leiba. Ettevõtluse arendamiseks on Leisi vallal välja pakkuda Triigi sadamaala, Karja kaupluse- ja laudahoone ning Jõiste supelrand.

Ootused messile on Jalakal suured, sest korraldajad ootavad sinna vähemalt 3000–4000 külastajat. “Kui suudame inimesi meelitada Saaremaale elama kasvõi Muhusse, on see juba hea tulemus,” arvas ta, lisades, et päikselise ilma ja sinise taeva korral on lihtsam inimesele seletada, kui tore on Saaremaal elada. “Mõne inimese me ikka ära meelitame,” oli ta kindel.

Pöide vallavanema Andres Hanso sõnul on Pöide valla esmane eesmärk “ärakaranud” pöidelaste koju tagasi toomine. Messile läheb Pöide poolt kuus inimest. “Kodulehele panime üles ka pildid tühjalt seisvatest tondilossidest, mille baasil annaks midagi arendama hakata,” ütles ta. Kuigi igal hoonel on omanik, saab vald huvilised ja omanikud kokku viia.

Lisaks tootmishoonetele on Pöide vallas ka tühjalt seisvaid elumaju, mis kõik ei ole kinnisvaraportaalidesse üles pandud. “Saaremaa kinnisvara hinnad, ütleme taludel, on võrreldes Lõuna-Eestiga, kust “Maale elama” liikumine pihta hakkas, paraku kümneid kordi kõrgemad,” märkis vallavanem murelikult. Samas lisas ta, et Saaremaa nimi müüb usutavasti ka tulevikus ja siinse kinnisvara väärtus ei kahane.

“Kui me ka esimese korraga kedagi kaasa ei too, anname siiski teada, et oleme olemas,” oli ka Kärla vallavanem Tiina Luks optimistlik. Külakostiks võetakse kaasa Kõrkküla Kassiku talu vanaperenaise küpsetatud leiba. Ning rõhutatakse seda, et tegemist on nii Saaremaa kui ka Euroopa keskpunktiga.

Print Friendly, PDF & Email