Rannas ei olnud rohkem paate (25)

KIVINE RAND: Pühapäeval oli Pae sadamas õnnetusega seotud paadi kõrval kaater. Laupäeval ei olnud rannas aga ühtegi paati, millega merele triivinud poisile appi minna. Foto: Irina Mägi

KIVINE RAND: Pühapäeval oli Pae sadamas õnnetusega seotud paadi kõrval kaater. Laupäeval ei olnud rannas aga ühtegi paati, millega merele triivinud poisile appi minna. Foto: Irina Mägi

Laupäeval kell 18.21 sai Kuressaare merevalvekeskus teate, et Saaremaa idarannikul Pae sadama lähistel umbes 300 meetri kaugusel merel on paat, mis triivib kaldast eemale. Anti teada, et paadis on kuueaastane poiss.

“Abivajaja poole asusid teele Kuressaare kordoni piirivalvurid, Kuressaare päästekomando päästjad, Muhu vabatahtlikud merepäästjad ja kiirabi,” teatas politsei pressiesindaja Kaja Grak laupäeval. Paadist vette sattunud päästevestis poisi tõid kaldale Kuressaare päästekomando päästjad, üritades teda teel kaldale elustada. Kell 19.27 jõuti kaldale ja poiss anti meedikute hoole alla. Meedikutel ei õnnestunud last elustada.

Külm vesi tõusis üle pea

Esmaspäeva hommikul oli Pae sadam inimtühi. Lähedal oleva Tika ratsatalu hoovist leidsime Kalvar Ige, õnnetuses uppunud Karl Mihkli isa, kes palus, et räägiksime juhtunust temaga järgmisel nädalal. Kalvar Ige ütles ainult, et üritas pojale merre järele minna, aga külm vesi tõusis tal üle pea. Kuni ta uut paati otsis, jõudis poeg juba vette kukkuda. Poisil oli küll seljas keha järgi parajaks tehtud päästevest, aga külmas vees sellest ei piisanud, et abi saabumiseni vastu pidada.

Kuigi kaldal toimetasid piirivalvurid, mitmete päästekomandode liikmed ja vabatahtlikud, toppas poisile merele järele minek paadi puudumise taha.

Isegi kopterit polnud

Päästeameti pressiesindaja Evelin Tringi sõnul on neil praegu enamikus komandodes veepäästevõimekus päästeritvade või hansalaua baasil. Päästeridvaga saab abivajajat tõhusalt päästa jõekaldalt ning hansalaua ja päästenööriga kuni 300 meetri kauguselt. “Merel päästetööde tegemisel oleme politsei- ja piirivalveametit toetav ja abistav reageerija ja päästepaadid on meil vaid üksikutel komandodel,” lisas ta.

Laupäeva õhtul ei olnud politsei- ja piirivalveametil Kuressaares ka päästekopterit, kuna kopter ei asu seal alaliselt.

Lääne-Eesti päästekeskuse direktori Ivar Kaldasauna sõnul jõudsid esimesena õnnetuspaika Orissaare komando päästjad – kell 18.48, kuna nende varustusse aga päästepaati ei kuulu, läksid nad küla peale paati otsima.

Kell 19.05 läksid Orissaare päästjad merele koos kohaliku kalamehe ja tema aerupaadiga ning jõudsid paadini, millega poiss oli merele triivinud. Last paadis enam ei olnud, kuid päästjad märkasid eemal vees oranži päästevesti ja hakkasid sinnapoole sõudma.

Politsei pressiesindaja Kaja Grak ütles, et kui Kuressaare piirivalvekordoni toimkond kell 19.17 Pae sadamasse jõudis, olid Kuressaare päästekomando kaater ja kohalike paat koos Orissaare päästjatega juba vees.
Kuressaare päästekomando mehed jõudsid oma paadiga poisini kiiremini ja tõid ta kaldale.


Päästja Kesselaiult jäi hiljaks

Ainsana Muhu merepääste seltsi liikmetest päästeoperatsioonil osalenud Kesselaiu mees Indrek Allmann läbis õnnetuspaigale jõudmiseks 15 meremiili tuulist merd, kuid jäi kahjuks hiljaks nagu kõik teisedki.

Allmanni sõnul sai ta laupäeva õhtul merevalvekeskuselt väljakutse infoga, et 6-aastane laps triivib paadiga Väikses väinas Saaremaalt Muhu poole. “Võtsin kaasa kasemahla ja soojad tekid, et saaks talle sooja ja kohe midagi juua anda,” rääkis vabatahtlik päästja, kel kulus Pae sadama alla jõudmiseks 40 minutit.

Sõiduolud merel polnud lihtsad. 15 meremiili pikkusel teekonnal puhus tuul puhanguti 10 m/s ja sõita tuli otse vastu lainet, mille kõrgus oli 0,5–1 meetrit. Seda, et laps on paadist vette kukkunud, sai Allmann teada alles sündmuspaigal. “Jõudsin kohale sellel hetkel, kui Kuressaare päästemeeskond oli lapse just kaldale viinud.”

Allmann ütles, et sellel päästeoperatsioonil oli inimeste kaasatus ja osavõtlikkus väga kõrge, kuid rahul ei saa olla olukorraga, kus päästestruktuuridel ei ole paate lähemal kui Kuressaares. “See on väga piinlik lugu,” möönis Allmann. “Seal ei olekski palju vaja olnud, vaid üks väike kerge paat…”

Ehkki Muhu Lõunaranna sadam asub Pae sadamale oluliselt lähemal kui Kesselaid, polnud Lõunaranna sadamas seekord vabatahtlikke kohal. “Vabatahtlikud on vabatahtlikud, me ei saa olla 24/7 valves,” tõdes Indrek Allmann.

Ain Lember


Lasteaiakaaslased mälestasid Karl Mihklit

Karl Mihkel oli koolieelikute rühmas ja oleks sel sügisel läinud Tornimäe kooli esimesse klassi. Eile mälestati teda Tornimäe lasteaias leinaseisakuga. Kõik lapsed panid silmad kinni ja mõtlesid hetkeks Karl Mihkli peale. Samuti oli lasteaias tema pilt seatud musta raami, mille kõrval põles küünal.

“See on nii raske teema praegu,” ohkas Tornimäe lasteaia direktor Lea Peet. Pärast mõningast pausi lausus ta, et Karl Mihkel oli hästi sõbralik ja rõõmsameelne poiss. “Alati oli tal naeratus näol ja kõikide asjade kohta oli tal selline omapärane arvamus, mis oli väga hea,” rääkis Lea Peet.

Ivika Laanet

Print Friendly, PDF & Email