Elering investeerib uude merekaablisse 9,4 miljonit

Elering paigaldab Muhu saare ja mandri vahele uue 110-kilovoldise merekaabli, mis läheb maksma 9,4 miljonit eurot.

Riigihange kaabli paigaldamiseks algas eelmise aasta mais ja võitjaks osutus soodsaima pakkumuse teinud Empower AS, kellega Elering sõlmis lepingu veebruaris. Kokku laekus riigihankele neli pakkumist, teatas ettevõte.

Sellel aastal tehakse kaabli ja trassi projekteerimistöid. Kaabli tootmine ja testimine on ette nähtud tulevaks aastaks ja paigaldus tuleva aasta suveks. Projekti lõpptähtaeg on 2015. aasta november.

Merekaabli paigaldamisega asendatakse üks Muhu ja mandri vahel olevast kuuest 35-kilovoldisest õlikaablist. Uus 400-ruutmillimeetrise vasksüdamikuga kaabel süvistatakse merepõhja, et kaablit ei vigastaks ankrud, rüsijää ega muud välised mõjutajad.

Kuna uue 110-kilovoldise merekaabli ülekandevõimsus on praeguste kaablitega võrreldes suurem, suudab see tagada Saaremaa ja Hiiumaa elektrivarustuse ka juhul, kui 35-kilovoldiste kaablitega peaks midagi juhtuma. Uuel kaablil on õlis immutatud paberi asemel polüeteenisolatsioon, mis teeb selle ka keskkonnasõbralikumaks.

Elering investeerib perioodil 2014–2018 Lääne-Eesti saarte varustuskindluse tõstmiseks kokku ligi 20 miljonit eurot. Lisaks Virtsu ja Võiküla vahelisele merekaablile uuendatakse Leisi, Orissaare ja Sikassaare alajaam ning üks kahest Väikse väina tammi mastidel kulgevast õhuliinist asendatakse maakaabliga.

Kümnendi lõpus on Tusti ja Rõuste vahele plaanis paigaldada ka teine uus saari toitev 110-kilovoldine merekaabel. Koos selle projekti ettevalmistamisega analüüsib Elering Lääne-Eesti elektrivõrgu erinevaid arengustsenaariume, mis võimaldaks tagada nii Saaremaa kui ka Hiiumaa elektrivarustuse tugevdamise.

Samuti on töös kogu Lääne-Eesti elektrivarustust tugevdava Harku–Lihula–Sindi 330/110-kilovoldise liini ehituse ettevalmistusprotsess. Lääne-Eesti piirkonnas on Eleringil plaanis järgmise viie aasta jooksul rekonstrueerida üheksa alajaama, investeerides neisse 23 miljonit eurot.

Print Friendly, PDF & Email