Metsloomad närivad transpordiootel seakorjuseid (15)

ÕÕVASTAV VAATEPILT: Poolnäritud seakorjused Sakla sigala ees transporti ootamas. Pildistatud pühapäeval kell 18. Foto: erakogu

ÕÕVASTAV VAATEPILT: Poolnäritud seakorjused Sakla sigala ees transporti ootamas. Pildistatud pühapäeval kell 18. Foto: erakogu

Saarte Hääle uudiste vihjemeilile saatis anonüümseks jääda soovinud autor foto, mis on tehtud 9. märtsil kell 18. Pildile on jäänud Valjala vallas Sakla külas asuva sigala ees maas vedelevad surnud sead.

Autori väitel ei ole tegemist ühekordse juhtumiga, sest seakorjuseid on seal vedelenud varemgi ja seda mitmel aastal.

“Kui sigade hunnik läheb liiga suureks, siis korjatakse need ära, aga sead vedelevad ikka nädalaid seal,” kirjeldas foto autor, lisades, et õhtuti käivad metsloomad lõpnud sigu söömas. Foto autor teavitas oma sõnul ka Saaremaa keskkonnaametit 9. märtsil saadetud e-kirjaga.

Valjala Seakasvatuse OÜ juhatuse liige Margus Õunpuu selgitas Saarte Häälele, et seakorjused viiakse õue transporti ootama. “Nii kaua kui ei ole riigi poolt ära lahendatud loomsete jäätmete käitlemise probleem, jääbki see nii,” kinnitas Õunpuu, kelle sõnul tuuakse lõpnud sead korjuseruumist välja, et neid saaks auto peale laadida. “Me katame neid kinni küll, aga ikka juhtub, et keegi käib neid närimas,” tunnistas Õunpuu, rääkides, et suvel tellitakse transporti tihedamalt, aga lõpnud sigu loomsete jäätmete tehasesse Väike-Maarjasse väga sageli saata pole nii lihtne, sest mandrilt tulev auto tahab täiskoorma peale saada.

Fotol olev kogus korjuseid tekib Õunpuu sõnul umbes nelja-viie päevaga. “See on seakasvatuses täiesti loogiline. Kui on palju sigu, siis ikka juhtub,” ütles Õunpuu sigade suremise kohta. Tema andmeil viis auto seakorjused ära eile.

Õunpuu oli aga üllatunud, et kes käis nende sigala territooriumil pildistamas? “Meil on ju keelumärgid väljas,” avaldas ta imestust.

Saaremaa veterinaarkeskuse juhataja Toivo Jürissoni sõnul teavitati juhtunust ka neid ja praegu tegelevadki nad küsimuse lahendamisega. Menetlemiseks on ametnikel aega 20 päeva. “Me käime kohal ja vaatame, mis oli. Ega me saa otsust pildi järgi teha,” teatas Jürisson.

Hukkunud põllumajandusloomade ja teiste loomsete kõrvalsaaduste kokkuvedu Väike-Maarja vallas Ebavere külas asuvasse loomsete kõrvalsaaduste käitlemise tehasesse korraldavast AS-ist Vireen öeldi, et AS-i auto käib Saaremaal kaks korda nädalas. Vireeni juhataja Rait Persidski kinnitusel veavad nad hukkunud põllumajandusloomi ja tapajääke Saaremaalt Väike-Maarjasse kahjutustamise tehasesse kaks korda nädalas, s.o teisipäeviti ja reedeti.

Sakla sigala (Valjala seakasvatus OÜ) esitas oma tellimuse hukkunud loomade äraveoks AS-ile Vireen möödunud neljapäeval (tööpäeva keskel), kui reedene Saaremaa koorem oli juba täismahus komplekteeritud. Farmi esindajaga lepiti kokku, et hukkunud loomad transporditakse kahjutustamisele käesoleva nädala esimese veosena, st teisipäeval (11.03).

Print Friendly, PDF & Email