“Nohikud ratastel” tõid maanoortele uusi nutiteadmisi (FOTOD) (2)

LEIA ÜLES KAAMERA: Noorematele andsid “Nohikud ratastel” meeskonna liikmed (paremalt) Inna Sammel, Liisi Soots ja Teele Reede ülesande leida nutitelefoni menüüst kaamera ja siis pildistada. Pilti teevad Egle Sepp, Heidi Kaubi, Ene Smolin Leisi keskkooli 3. klassist ja Ahti Ansper 2. klassist. Foto: Sander Ilvest

LEIA ÜLES KAAMERA: Noorematele andsid “Nohikud ratastel” meeskonna liikmed (paremalt) Inna Sammel, Liisi Soots ja Teele Reede ülesande leida nutitelefoni menüüst kaamera ja siis pildistada. Pilti teevad Egle Sepp, Heidi Kaubi, Ene Smolin Leisi keskkooli 3. klassist ja Ahti Ansper 2. klassist. Foto: Sander Ilvest

Eile jõudis noorte algatatud hobiprojekt “Nohikud ratastel” (Geeks on Wheels) Leisi keskkooli, et tutvustada Leisi, Valjala ja Mustjala noortele tänapäevast tipptehnoloogiat.

“Püüame jõuda ka väikeste maakohtadeni,” selgitas üks peakorraldajaist, üliõpilane Teele Reede Leisi keskkooli aulas valitsevas saginas. Nimelt olid laudadele tutvumiseks välja pandud erinevad nutitelefonid, süle- ja tahvelarvutid ning seinal tutvustati Microsofti toetusel saadud uusimat Xboxi.

Samaaegselt toimus kolm laborit: programmeerimise, riist- ja tarkvara labor. Tarkvara laboris tutvustati erinevat kontoritarkvara, näiteks kuidas teha slaidisõusid, kuidas kasutada Exceli programmi jpm. Samuti räägiti, kuidas kasutada operatsioonisüsteem Windows 8 viimast uuendust ja muud põnevat.

“Ka telefonide puhul oli näha, kuidas suuremad lapsed tulevad ja vaatavad ning juba teavad, kuidas kasutada, väiksemad aga teatasid, et mul on see ja mu emal on näiteks see,” rääkis Reede, kelle sõnul on ka neid õpilasi, kellel on nutitelefon, aga kasutada ei oska. Neid eile ka aidati.

Leisi kooli õpetaja Elle Lepp märkis melu hindava pilguga vaadates, et lastele meeldib. “Pole sellist asja, et iga päev saaks vaadata ja uudistada ning ise käega katsuda,” sõnas Lepp.

Valjala põhikooli õppealajuhataja Tõnu Soots arvas, et üritus on igati hariv. “Nad saavad teada paljusid asju, mida nad varem ei teadnud,” lausus Soots, tuues näiteks, et paljud said teada seda, et Facebooki ei ole mõtet igasugust jama kirjutada.

Valjala põhikooli infotehnoloogia spetsialist Kert Kreem möönis üsna skeptilisel moel, et teda üritati veenda selles, et Windows 8 on hea asi, aga tema arvates see nii ei ole.

Leisi keskkooli 3. klassi poiss Mehis Süld ütles tahvelarvutit näppides, et talle see meeldib. Tahvelarvutit tal endal kodus ei ole, kuid nutitelefon, millega ta põhiliselt mängib, on olemas. Elisbeth Süld Leisi keskkooli 5. klassist rääkis, et temal on kodus arvuti nii-öelda pere peale. “Ma käin seal siis, kui vaja,” sõnas tüdruk, lisades, et temal ei ole ka nutitelefoni.

Heleriin Lopp Mustjala kooli 8. klassist teatas, et tema jaoks oli see väga huvitav päev. “Oleme käinud mitmes laboris ning kõige huvitavam oli see, kus räägiti Facebooki koodide häkkimisest,” tõi Heleriin välja. Tema kõrval seisnud Johanna Humal Mustjala kooli 7. klassist kiitis samuti päeva huvitavaks ja teistsuguseks koolipäevaks.

Valjala neiud Karoliina Kukk ja Lisette Kaljuste kinnitasid, et ka nemad jäid päevaga rahule. “Ise ma ei ole IT-alal eriti suur spetsialist, seega sain teada uusi asju,” ütles Karoliina, kellel on nutitelefon olemas, kuid eriti ta seda oma sõnul ei kasuta. Kui, siis helistamiseks ja mängimiseks.

Print Friendly, PDF & Email