SÜG-i õpilastele toodi maailm koju kätte (2)

LOENG SÜG-is: Lääne-Aafrika elu-olust pidasid ettekande Marju ja Robbie Roberts. Foto: Sander Ilvest

LOENG SÜG-is: Lääne-Aafrika elu-olust pidasid ettekande Marju ja Robbie Roberts. Foto: Sander Ilvest

Eile Saaremaa ühisgümnaasiumis toimunud maailmapäeval tutvustati õpilastele kaugeid maid ja nende kombeid.

Hommikul esines 5. ja 6. klassi õpilastele Kätlin Hommik-Mrabte, rääkides oma elust Kuveidis ja Marokos. Keskpäeval tutvustas aga Eestis kuus aastat elanud Robbie Roberts 7.–9. klassi õpilastele oma sünnimaad Ghanat ja Senegali, kus ta elas 15 aastat.

Projektijuht Anne Teigamägi sõnul vaatasid algklasside lapsed klassides videoid kaugetest maadest ja gümnasistid tegid ise videoid õiglasest kaubandusest.

Inglise keel segi eesti keelega

Robbie Robertsi loengu teema oli Lääne-Aafrika igapäevaelu ja kultuur. Ingliskeelse teksti sisse põimis ta eestikeelseid lauseid. Teda aitas abikaasa Marju.

Ghanas sündinud ning nii Togos, Malis kui ka Senegalis elanud Roberts küsis alustuseks õpilastelt nende maade pealinna nimesid. Tänu kuulsale rallile teadsid õpilased vaid seda, et Senegali pealinn on Dakar. Roberts tõi Dakari puhul välja tänavakaubanduse suure osatähtsuse. Lisaks on tänavatel kerjused. Et kliima on soe, siis ka magatakse tänaval ja islamiusulised palvetavad sealsamas.

Põhitoit on riis. Toitu võetakse käega, aga kui kasutatakse ka lusikat, istub kogu pere ümber poti ja toitu võetakse kordamööda, alustades perepeast. Päevas süüakse ära ka kümneid mangosid.

Saaremaa koolilastele rõhutas Roberts, kuidas neil on vedanud, et nad saavad tasuta õppida. Senegalis moodustavad kirjaoskajad alla poole elanikkonnast. Prantsuskeelses riigis on võimalik õppida nii inglise kui ka prantsuse süsteemi järgi. Riigikoolides, kus õppimise eest tuleb samuti maksta, on ühes klassis kuni 60 õpilast ja üks õpik umbes kolme õpilase peale. Klassiruumideks on lihtsad presendist varikatuse alused. Erakoolides on õppemaks meeletult kõrge. Senegalis on Robertsi sõnul inimesed kas väga rikkad või vaesed, keskklass puudub.

Rahvussport on püstimaadlus

Sealsetele inimestele on üliolulised muusika ja tants. Viimases võisteldakse üksteisega igal võimalusel. Rahvussport on omapärane püstimaadlus, kus vastane tuleb liivaga kaetud areenilt välja suruda. Maadlusatleedid on sama kuulsad kui mujal maailmas raskekaalupoksijad.

Õpilase küsimusele, millist tööd Dakari elanikud teevad, vastas Roberts, et enamik on kokad. Üldse jäi mulje, et toit on Senegalis väga oluline.

Loeng lõppes õpilaste lubadusega, et nad kõik külastavad tulevikus Aafrikat – Senegali ja Ghanat.

Print Friendly, PDF & Email