Salmel hakkab peagi tööle õunakrõpsutehas (15)

PEATSELT TÖÖSSE: Taavi Põllu sõnul hakkab uus tootmishoone toodangut andma usutavasti lähima kuu aja jooksul. Foto: Sander Ilvest

PEATSELT TÖÖSSE: Taavi Põllu sõnul hakkab uus tootmishoone toodangut andma usutavasti lähima kuu aja jooksul. Foto: Sander Ilvest

Veterinaar- ja toiduamet andis tunnustuse OÜ Kadastiku Õunaaed Salmele rajatud tootmishoonele, kus hakatakse valmistama õunakrõpse ja külmutatud toorõunamahla.

Kadastiku Õunaaia tegevjuht Taavi Põld ütles, et umbes 500 m2 põrandapinnaga tootmishoones on õunakrõpsude valmistamise seadmed, sügavkülmik toormahla külmutamiseks, õunte sorteerimisliin ja kolm mahukat külmkambrit õunte säilitamiseks.

Taavi Põllu sõnul hakkab uus tootmishoone toodangut andma usutavasti lähima kuu aja jooksul.

“Õunakrõps kui toode on välja töötatud ja peatselt on ka pakend olemas,” ütles Taavi Põld.

Külmutatud toormahla hakatakse tegema Nasva mahlatehase toodangust, mis Salmel sügavkülma pistetakse ja hiljem ka kaupluses sügavkülmaletis müüakse.

“Inimene viib selle koju, paneb tavalisse külmkappi, kus see hommikuks üles sulab, ja tarbib siis hommikusöögi kõrvale,” kirjeldas tegevjuht.

Taavi Põld rääkis, et õunte säilituspinna suurenemine on väga oluline, sest Nasval asuvale laopinnale ei mahu õunaaia toodang enam ära. Kui sel aastal tuli Suurna õunaaiast umbes 70 tonni õunu, siis lähiaastatel lisandub praegusele 7000 viljakandvale puule teist samapalju ja õunte säilitamiseks kulub oluliselt rohkem ruumi.

Ettevõte kasvatab 40 sorti õunu, koos pirnide ja murelitega tuleb sorte kokku poolsada. Sortide paljusus tagab ühest küljest selle, et õunu saaks müüa pikemat aega, teisalt maandab see ka riske, kui ilmastik mõnele sordile liiga teeb.

Saaremaa suurima õunakasvataja ambitsioonidele säilitusõuna turul viitab aga tehasesse ostetud õunasorteerimismasin, mis sorteerib poodidesse minevad õunad suuruse ja kaalu järgi. Praegu tehakse sellist sorteerimist käsitsi, erineva suuruse ja kaaluga õunad sorteeritakse silma järgi. Masin sorteerib tunnis 1,5 tonni õunu, ühel inimesel kulub sama töö tegemiseks aga terve päev.

Salmel asuva uue toomishoone ehitustööd hakkasid pihta 2012. aasta sügisel. OÜ Kadastiku Õunaaed sai PRIA-st meetme 1.6.1 alt lao- ja tootmishoone ehitamiseks 442 324 eurot.

Print Friendly, PDF & Email