Puugihaigusi oli võrreldes tunamullusega vähem

Terviseameti andmeil oli mullu võrreldes 2012. aastaga vähem nii puukborrelioosi kui ka -entsefaliidi juhte, kuid borrelioosi nakatumiste arvu poolest on Saare maakond endiselt esirinnas.

Võrreldes 2012. aastaga oli mullu borrelioosijuhte kogu Eesti peale mitmesaja võrra vähem. Kui 2012. aastal registreeriti 1546 juhtu, siis läinud aastal 1132.

Kui Tallinnas registreeriti mullu borrelioosi ehk Lyme’i tõbe 294 korral, siis selles edetabelis teisele kohale jäänud Saare maakonnas läks kirja 186 juhtu. Harjumaal nakatus borrelioosi 131, Pärnumaal 117 inimest.

Saare maakonna kontosse kuulus läinud aastal ligi 16,5% kõigist borrelioosijuhtudest. Mullu jaanuaris läks meie maakonnas kirja 14 borrelioosijuhtu, veebruaris 13, märtsis 7. Veebruaris ja märtsis nakatunute poolest oli meie maakond Eestis esikohal.

Aprillis registreeriti borrelioos maakonnas kolmel inimesel, ent mais oli uusi juhte 13. Juunis läks kirja 7 juhtu, juulis 24, augustis 33 ja septembris 37.

Oktoobris registreeriti borrelioos 13 inimesel, novembris 15-l ja detsembris seitsmel.

2012. aastal registreeriti enim borrelioosijuhte Tallinnas (348). Ka siis kuulus teine koht – 238 juhtu – Saare maakonnale. 3.–4. kohta jagasid Pärnu- ja Tartumaa. Kummaski täheldati borrelioosi 167 korral.

Puukentsefaliidijuhtusid läks Saare maakonnas mullu kirja üheksa (Eestis kokku 114), esimesed nakatumised registreeriti Saare maakonnas juunis. 2012. aastal Eestis diagnoositud 178 entsefaliidijuhust läks Saare maakonnas kirja 21.

Mis võiks olla nakatumiste arvu vähenemise põhjused, terviseameti Saaremaa esinduse spetsialist Inge Balin arvata ei osanud. “Paraku esineb puugihaigusi Saare maakonnas endiselt palju,” tõdes ta. “Oleme selles osas kogu aeg esirinnas püsinud.”

Nakatumiste arvu vähenemist ei osanud seletada ka Kuressaare linnaarst Juri Zabellevitš.

“Puukide aktiivsus muutub, aga millega see seotud on, ma seletada ei oska. See dünaamika pole iga-aastane, vaid natuke pikem, kord madalam, siis jälle kõrgem, siis läheb jälle madalamaks,” rääkis linnaarst.

“Mulle tundub, et see on nii olnud juba 12–14 aastat, ning seotud ehk päikesetsükliga nagu paljud protsessid siin maailmas.”

Zabellevitši sõnul võib entsefaliidijuhte vähem olla ka seetõttu, et inimesed on teadlikumad ja lasevad end haigestumise ennetamiseks vaktsineerida.

Print Friendly, PDF & Email