Loonal sündis idee Artur Toomi fondist

Loonal sündis idee Artur Toomi fondist

SUURMEEST MÄLESTADES: Pärja Artur Toomi mälestuseks viivad kalmule keskkonna-
ameti nõunik Arvo Kullapere ja Kaja Lotman. Taamal (paremalt) Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam, ajakirjanik Aare Laine, looduskaitsja Leo Filippov, merekultuuri seltsi Salava eestvedaja Urve Vakker ja RMK teabespetsialist Kadri Kullapere. Foto: Sander Ilvest

Eile mälestasid looduskaitsjad, omavalitsustegelased ja kaitseliitlased Kihelkonna kalmistul pärgade ja lilledega Vaikade looduskaitseala rajajat Artur Toomi.

Mitmekülgse mehe 130. sünniaastapäeval toonitas keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman, et Eesti looduskaitse ajalooraamatusse on Artur Toomi nimi sisse kirjutatud säravate tähtedega. “Tänu tema organiseerimisvõimele, energiale ja loodusearmastusele sai sündida see, mis nüüd on muutunud ajalooks. Tänu Toomile sündis Baltikumi esimene looduskaitseala,” ütles Lotman.

Punavõim saatis ka Kaitseliidu mereüksuse pealikuna tegutsenud Toomi Siberi vangilaagrisse, kus ta 1942. aastal suri. “Ta elas väga rikast elu, jõudis palju teha, kahjuks jäi ta elutee lühikeseks,” märkis Lotman.

Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam rõhutas, et Artur Toom sai väga hästi hakkama kõikides ametites (tuletorni vaht, päästejaama ülem, hüdrometeoroloogiajaama vaatleja-juhataja jne) ning tõi sellega au ja kuulsust ka vallale.

Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik Kristjan Moora hindas Artur Toomi mitmekülgsust kõrgelt, öeldes, et tegutsemine Kaitseliidus talle toonastel aegadel saatuslikuks saigi.

Mälestusaktusel RMK teabekeskuses Loonal tutvustas teabespetsialist Kadri Kullapere külalistele Artur Toomi mälestuspäevale pühendatud näitust. Samas kutsus Eesti looduskaitse seltsi ja Saaremaa merekultuuri seltsi liige Leo Filippov moodustama Artur Toomi fondi, mis kõigi osalejate poolt heaks kiideti. Edasi tuleb välja töötada fondi statuut, mõeldes, kelle ja mille heaks seda kasutada saab.

Print Friendly, PDF & Email