Saaremaa piimatööstuse toodang Venemaale enam ei lähe (5)

Venemaa veterinaaramet võttis vastu otsuse kehtestada 9. jaanuarist sisseveokeeld Eesti viie piima- ja kuue kalatööstusettevõtte toodangule. Nimekirjas on ka Saaremaa piimatööstus.

Ettevõtte juht Andi Saagpakk ütles Kadi raadio “Keskpäeva” saates olukorda analüüsides, et asi kõige hullem ei ole.

“Tegemist on Venemaa veterinaarinspektorite reidi tulemuste teatavaks tegemisega. Meie tööstust kontrolliti septembri teises pooles. Põhiliselt vaadati seda, kuidas täidetakse Venemaa ja tolliliidu nõudmisi. Venemaa nõudmised on kaunis ranged, Euroopa Liidu nõudmistest rangemad,” rääkis Andi Saagpakk.

Tema sõnul on eelnevalt samasugune keeld kehtestatud mitmele piimandusettevõttele Hollandist ja Saksamaalt ning ka Leedu piimatööstustele.

Saagpaku sõnul tuleb nüüd kaaluda, mida järgmisena ette võtta. “Kõigepealt ootame ära Venemaa ametliku raporti. See peaks punkt-punktilt kajastama neid puudusi, mille pärast me oma toodangut Venemaale enam eksportida ei saa. Lehmad annavad piima iga päev. Meie võtame tootjatelt piima vastu. Otsime võimalusi turustada oma toodangut Euroopa Liidus,” rääkis Saagpakk.

Eesti siseturul Andi Saagpaku arvates mingeid ümberjagamisi ei toimu. Küll tõdes firmajuht, et eksport Venemaale oli ettevõttele tulusam kui väljamüük Läände.

Rääkides eelseisvast aastast, märkis Saagpakk, et oodata on töist aastat. “Investeerimise osas me midagi suurt ette ei võta. Järgmisel aastal me investeerimistoetusi veel ei saa. Seetõttu ei ole me ka midagi suurt planeerinud.
Piimakoguste suurenemist on aga kindlasti oodata, seda on soodustanud tänavune piimahind. Seisame hea selle eest, et kogu toodang vastu võtta ja selle eest väärilist tasu maksta.”

Põllumajandusministeeriumi eile avaldatud pressiteates öeldakse, et Rosselhoznadzori märkused arutatakse inspekteeritud ettevõtetega läbi ja Venemaa seatud impordikeelu lahendamiseks tegutsetakse mitmel rindel. “Üks võimalus on jaanuaris Berliinis, kus oleme avaldanud soovi kohtuda Venemaa põllumajandusministri Nikolai Fjodoroviga,” ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. “Samuti käib tihe koostöö veterinaar- ja toiduameti ning ettevõtjatega. Vene poole märkused tuleb läbi vaadata ja neid analüüsida iga ettevõttega eraldi.”

Järgmisel nädalal kohtuvad veterinaar- ja toiduamet, piimaliit ja põllumajandusministeerium, kohtumisel osaleb ka minister Seeder.

Print Friendly, PDF & Email