Mereharidus Saaremaal (7)

Arheoloogilised leiud tõendavad, et Saaremaal on merd sõidetud enam kui tuhat aastat. Eelmise sajandi algupoolel tegutses Kuressaares merekool, kus said meresõidu-alaseid teadmisi kaugsõidutüürimehed ja laevakaptenid. Tänapäeval õpetatakse madruseid Kuressaares ja Orissaares. Tuleval aastal saab valmis väikelaevaehituse kompetentsikeskus. Kuid millal hakatakse Saaremaal taas laevakapteneid koolitama?

Eile arutasid mereakadeemia ja Kuressaare linna esindajad merehariduse tulevikku Saaremaal. Kohtumise võib lühidalt kokku võtta tõdemusega, et kiireid ja positiivseid lahendusi oodata pole. Mereakadeemia enda tulevik on tume. Ning saarlaste õnnetuseks on kaasaegsed õppevahendid Tallinnas statsionaarselt paigas. Seega jääb meie osaks lähiajal vaid laevaelektrikute koolitamine. Kapteniõppest saame alles siis unistada, kui suurt raha maksnud seadmed pealinnas ükskord omadega läbi on.

Samas tuleb hoolsalt jälgida, et meresõidu alg-õpe ehk madrusekoolitus kooliprogrammidest märkamatult välja ei langeks. Riigikaitse- ja loodusõpe on vajalikud, kuid mereharidus lihtsalt peab saarel säilima.

Print Friendly, PDF & Email