Lümanda põhikooli lemmikud on Lilli ja Oskar

Lümanda põhikooli lemmikud on Lilli ja Oskar

RITSIKATE “HOOLDAJAD”: Martin Trumann, Kerli Kask, Kristo Ninn ja Eva Ratas on need, kes hiidraagritsikate Lilli ja Oskariga tegelevad ning neid suurima põnevusega jälgivad. Foto: Sander Ilvest

Novembri teisest poolest elab Lümanda põhikooli loodusklassis kaks eksootilist hiidraagritsikat, kellele nende väiksed tragid hooldajad on nimeks pannud Lilli ja Oskar.

Kooli õppealajuhataja Kairit Kiisla sõnutsi on Lilli ja Oskar toodud Lümandasse Tartust maaülikooli laborist. Päritolumaa on neil aga sootuks kauge ja eksootiline paik Uus-Guinea. “Nad on ikka troopikaloomad,” kinnitas Kiisla.

Põhjus, miks need väikesed “elukad” Lümandasse jõudsid, on Lümanda põhikooli looduskallak. Varasemast ajast on koolis olemas akvaarium, kus elavad värvikirevad kalad. Akvaariumikalade eest hoolitseb 6. klass.

“Mõtlesime, et kuna me looduskallakuga oleme, siis võiks ju koolimajas selline elusa looduse nurgake olla,” tähendas õppealajuhataja. Võimalus avanes ja sellest haarati kinni. Seda enam, et kõnealused hiidraagritsikad väga suurt hoolitsust ei vajagi. Nad on lihtsalt üsna iseseisvad. “Neid on aga tore jälgida ja aeg-ajalt toita,” märkis Kairit Kiisla. Ritsikate eest kannavad hoolt 5. klassi õpilased. “Ritsikad võitsid nende südamed kuidagi eriliselt,” nentis ta.

Et üks hiidraagritsikatest on emane ja teine isane, said nad ka vastavad nimed. “Putukatalitajad” Eva Ratas ja Kerli Kask ristisid nad Lilliks ja Oskariks.

“Oleme neile lehti andud, roosi- ja tammelehti, ning kord nädalas pritsime neid veega,” seletas Eva, kuidas nad kogu klassiga oma uute lemmikute eest hoolt kannavad. “Ja nad kestuvad. Nii et me korjame ka nende kestasid ära,” lisas Kerli.

Kestumine oli laste jaoks eriti huvitav. Arvati, et see toimub n-ö jupikaupa, aga ei – täiesti terve ritsikakest oli ühel hommikul nende terraariumis. Kuna ritsikat ennast polnud parasjagu näha, arvati esimese ehmatusega, et üks lemmikutest on hinge heitnud. Ehmatus osutus aga asjatuks. Esimene kestuja Lilli leiti üles, eluvaim oli teisel täiesti sees ning pärast vana kesta mahaajamist oli emane ritsikas ühtäkki palju suurem kui varem.

“Täitsa üllatav, et ta selle kesta sisse veel eelmine päev ära oli mahtunud,” naeris Kairit Kiisla. Samuti ritsikate eest hoolitsevad Martin Trumann ja Kristo Ninn arvasid, et vana kest pidi vaesele ritsikale juba üsna kitsas olema.
Alles mõned päevad tagasi kestus ka Oskar.

Tema olla pärast kesta mahaajamist olnud tõeliselt uhket rohekat tooni. Eilseks oli ta aga juba tavapäraseks pruuniks tagasi tõmbunud. Ainult mõnevõrra tumedamad on ritsikad nüüd, mil neil vana kest läinud.

Kaua hiidraagritsikad elavad, Lümanda koolipere veel ei tea, kuid sellega on nad kursis, et poegi võib neil ühekorraga olla kuni 20 – korralik pesakond. Kui nii peaks minema, eks siis tuleb vaadata, kuhu ja kellele ritsikapoegi edasi jagada. Kasvada võivad nad kuni 20 cm pikkuseks.

Print Friendly, PDF & Email