Torm murdis Kaalis põlispuud kooliteele

Torm murdis Kaalis põlispuud kooliteele

TORMIMURDU LIKVIDEERIMAS: Ettevõtja Alver Sagur (vasakul) reageeris tormikahjustusele operatiivselt, kutsudes kohale saemees Kaivo Nõu, kes koolitee taas vabaks tegi. Foto: Irina Mägi

Neljapäevaõhtune maru murdis Kaali koolimaja ja selle külje all oleva laste mänguväljaku lähedal maha kaks põlispuud, mis prantsatasid otse kooliteele.

Õnneks tol hetkel keegi koolimaja hoovi ei sisenenud ja hoovist ka ei väljunud. Ka mänguväljaku rajatised jäid kümmekonna meetri kaugusel maha kukkunud puudest puutumata.

“Õnnelik õnnetus,” ütles reede hommikupoolikul olukorda hinnanud Kaali külavanem Peeter Maripuu. Ta lisas, et vana mõisaparki laastas torm ka aastaid tagasi. Tookord kukkus üks suur puu koolihoonest vaid mõne meetri kaugusele. Üleeilsele tormile eelnenud maru lükkas kraatri servalt järve mitu igipõlist puud. Loodusjõud pühkisid vetesügavustesse ka ühe metallist prügikonteineri.

“Ohtlik paik. Tormiga ei tohi siia puude lähedusse küll tulla,” hoiatas Maripuu.

Ettevõtja Alver Sagur, kes on aastate jooksul kraatri ja selle ümbruse heakorrastamisel ära teinud suure töö, näitas eile ohtlikke puid, mille võib murda iga tugevam tuuleiil
.
Neljapäevane maru oli ühe jalaka koguni juurtega üles kiskunud. Enam kui meetrise läbimõõduga puust oli torm jagu saanud umbes viie meetri kõrgusel. “Mädanik on sees,” viitas Sagur.

Vanad mädanikust kahjustatud puud on ohuks nii õpilastele, õpetajatele kui ka turistidele ja kõigile, kes Kaali mõisapargis ja kraatri ümbruses jalutavad. Kaali põhikooli direktor Kristine Järsk rääkis, et 2013. aasta suvel tegid maastikuarhitekt ja arborist Kaali pargi dendroloogilise inventeerimise ja koostasid hooldusprojekti.

“Sellest nähtub, et puistu üldine seisukord on rahuldav. Halvemas seisukorras on üksikud vanemad saared, jalakad ja vahtrad. Haiged ja ohtlikud puud on plaanis maha võtta. Sanitaarraie ja puistu hooldamisega on Kaali järve ümbruses pidevalt tegeletud ja seda tehakse ka edaspidi.”

Print Friendly, PDF & Email