Riigikogulased esitasid Juhan Partsile arupärimise (6)

14 riigikogu liiget esitasid majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile arupärimise Lääne-Eesti saarte ja mandri vahelise parvlaevaliikluse tuleviku kohta. 

Riigikogu liikmed Inara Lui-gas, Andres Anvelt, Indrek Saar, Rein Randver, Neeme Suur, Heljo Pikhof, Eiki Nestor, Helmen Kütt, Jaan Õunapuu, Kalev Kotkas, Deniss Boroditš, Rainer Vakra, Lembit Kaljuvee ja Kalle Laanet küsivad, millal ja kelle poolt on läbi viidud analüüs või tasuvusuuring enne ainuaktsionäri otsust soetada riigile neli parvlaeva.

Teiseks päribs 14 riigikogulast, kuidas tagab AS Tallinna Sadam avatud turumajanduse tingimustes projektile asjaomase sektori keskmise aastase tasuvuse. Ka uurivad riigikogulased, kas riigihanke korraldamine nelja uue laeva projekteerimiseks, ehitamiseks ja liinile saatmiseks 1. oktoobril 2016 pole mitte lootusetult hilinenud ja kuidas on MKM kasutanud 600 000 eurot, mis riigikogu eraldas tänavu liinigraafikute tihendamiseks. Arupärimine sisaldab ka küsimust, miks ei edasta Juhan Partsi juhitav ministeerium riigikogu liikmetele nende poolt palutud ja nende tööks vajalikku informatsiooni.

Kalev Kotkas on varem Saarte Häälele selgitanud, et saarte saadikuterühmal on valmimas raport parvlaevaliikluse teemadel, kuid selle jaoks info saamine on olnud raskendatud.

Kalle Laaneti sõnul on olukord tänaseks selline, et riigikogu liikmetel ei ole muud võimalust majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist teabe saamiseks, kui esitada ametlik arupärimine. “Vastuste andmisest kas keeldutakse või aetakse teadlikku häma.”

Laanet tõi probleemina välja, et MKM-i haldusalas on viimasel paaril aastal toimunud terve rida revolutsioonilisi ja sealjuures küsitava sisuga arenguid. “Nimetagem Eesti Energia uljast rahvusvahelist tegevust, juba piinlikuks muutunud Estonian Airi juhtimist, segadusi raudteeliikluse korraldamisel ja palju muud.”

14 riigikogu liikme hinnangul on neil lugudel kahjuks üks iseloomulik joon: asju aetakse kabinetivaikuses, riigikogu liikmeid peetakse teisejärgulisteks ja segavateks tegelasteks, avalikkusele selgeid vastuseid ei anta ja vastutust keegi ei kanna.

Nüüd on siis kavas järjekordne afäär. Riigikogu liikmete hinnangul on saarte ja mandri vaheline parvlaevaliiklus Euroopa üks paremaid ja millised on MKM-i otsustajate tegelikud motiivid, kust leitakse järjekordsed sada ja rohkem miljonit eurot, jääb neile arusaamatuks.

“Me ei ründa ministrit. Me küsime lihtsaid küsimusi, et mitte olla aasta või paari pärast olukorras, kus on taas kord hunnik raha ära kulutatud ja teenus on vastupidiselt plaanidele hoopis halvenenud. Nii nagu juhtus rahvusliku lennukompaniiga,” seisab riigikogu liikmete pressiavalduses.

Print Friendly, PDF & Email