14 riigikogu liiget esitasid majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile arupärimise Lääne-Eesti saarte ja mandri vahelise parvlaevaliikluse tuleviku kohta.
Riigikogu liikmed Inara Lui-gas, Andres Anvelt, Indrek Saar, Rein Randver, Neeme Suur, Heljo Pikhof, Eiki Nestor, Helmen Kütt, Jaan Õunapuu, Kalev Kotkas, Deniss Boroditš, Rainer Vakra, Lembit Kaljuvee ja Kalle Laanet küsivad, millal ja kelle poolt on läbi viidud analüüs või tasuvusuuring enne ainuaktsionäri otsust soetada riigile neli parvlaeva.
Teiseks päribs 14 riigikogulast, kuidas tagab AS Tallinna Sadam avatud turumajanduse tingimustes projektile asjaomase sektori keskmise aastase tasuvuse. Ka uurivad riigikogulased, kas riigihanke korraldamine nelja uue laeva projekteerimiseks, ehitamiseks ja liinile saatmiseks 1. oktoobril 2016 pole mitte lootusetult hilinenud ja kuidas on MKM kasutanud 600 000 eurot, mis riigikogu eraldas tänavu liinigraafikute tihendamiseks. Arupärimine sisaldab ka küsimust, miks ei edasta Juhan Partsi juhitav ministeerium riigikogu liikmetele nende poolt palutud ja nende tööks vajalikku informatsiooni.
Kalev Kotkas on varem Saarte Häälele selgitanud, et saarte saadikuterühmal on valmimas raport parvlaevaliikluse teemadel, kuid selle jaoks info saamine on olnud raskendatud.
Kalle Laaneti sõnul on olukord tänaseks selline, et riigikogu liikmetel ei ole muud võimalust majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist teabe saamiseks, kui esitada ametlik arupärimine. “Vastuste andmisest kas keeldutakse või aetakse teadlikku häma.”
Laanet tõi probleemina välja, et MKM-i haldusalas on viimasel paaril aastal toimunud terve rida revolutsioonilisi ja sealjuures küsitava sisuga arenguid. “Nimetagem Eesti Energia uljast rahvusvahelist tegevust, juba piinlikuks muutunud Estonian Airi juhtimist, segadusi raudteeliikluse korraldamisel ja palju muud.”
14 riigikogu liikme hinnangul on neil lugudel kahjuks üks iseloomulik joon: asju aetakse kabinetivaikuses, riigikogu liikmeid peetakse teisejärgulisteks ja segavateks tegelasteks, avalikkusele selgeid vastuseid ei anta ja vastutust keegi ei kanna.
Nüüd on siis kavas järjekordne afäär. Riigikogu liikmete hinnangul on saarte ja mandri vaheline parvlaevaliiklus Euroopa üks paremaid ja millised on MKM-i otsustajate tegelikud motiivid, kust leitakse järjekordsed sada ja rohkem miljonit eurot, jääb neile arusaamatuks.
“Me ei ründa ministrit. Me küsime lihtsaid küsimusi, et mitte olla aasta või paari pärast olukorras, kus on taas kord hunnik raha ära kulutatud ja teenus on vastupidiselt plaanidele hoopis halvenenud. Nii nagu juhtus rahvusliku lennukompaniiga,” seisab riigikogu liikmete pressiavalduses.
Ämber ämbri järel. “Kõiketeadja” valitsus peab astuma tagasi. Me ei jõua oodata uute valimisteni. Praegu võiks asi alata Langist ja päädida kogu valitsusega. Rahvas nõuab seda !
Alustada tuleks ikka majandusest.Ei usu, et see marginaalse loetavusega “Sirp” on saarte elanikele tähtsam.Paistab siiski, et järelpärimise teinutele on tähtsam poliitiline kemplus ja lihtsalt valitsuse kukutamine ning lootus, et saab ise pirukale lähemale.Aga sotsidele ei ole riigis sellist toetust kui Kuressaares.
Milleks on vaja uutele laevadele tasuvusarvutust. Sellised arvutused kulutavad ainult raha.
Silla arvutus tehti, järelduseks saadi, et sild tasub ehitamist. Aga silda ei ehitata.
Poliitikud teevad ikka asju, millest nad loodavad poliitilist kasu saada. Kui valjatoetus hakkab käest ära minema, otsustatakse mingi asi viimases hädas pikalt kaalutlemata ära. Äkki õnnestub peale iseenda ka valija ära petta.
No kuradi raisk küll, mida te kommijad siin jälle oma suuaukodega lõhverdate, mul on kõik see kuradi praamivärk kenasti kontrolli all, aga te peate ikka siin sitta saagima.
Sotsidel ei olnudki. Hansol oli.
Vau, väga keerulised küsimused. Kas on lootust, et IRLi minister ka midagi sisulist vastab?
Kuidas Riigikogu liige vastab ajakirjanikule, seda oleme juba näinud — http://arhiiv.saartehaal.ee/2012/09/18/kuidas-vastata-ajakirjanikule/
Kuidas aga IRLi minister vastab Riigikogu liikmele, seda kogesime eilses Riigikogu infotunnis:
Esimees Ene Ergma: “Palun, viimane kohapealt registreeritud küsimus, kolleeg Priit Toobal!”
Priit Toobal: “Aitäh, lugupeetud esimees! Lugupeetud minister! Esitan lühikese küsimuse, mis eeldab ka lühikest vastust. Kas teie toetate ideed keelata bensiinijaamades alkoholi müük? Aitäh!”
Siseminister Ken-Marti Vaher: “Tänan küsimuse eest! Minu arust on see vägagi kaalumist väärt mõte. Selle üle on diskuteeritud juba päris mitu aastat. Alkoholi kättesaadavuse vähendamine on minu hinnangul (ja seda on näidanud mitmed uuringudmaailma eri riikides) seotud tegelikult alkoholi põhjustatud õnnetuste ja kuritahtliku tegevusega liikluses. See, et meil Eestis on alkohol sedavõrd kättesaadav, ja nagu te teate, siis uuringutes on Eesti selles osas jällegi üks esirinnas olev riik. Ma arvan, et üks samm selles suunas oleks jällegi, et me viiksime ühemõtteliselt kohale signaali – liiklus ja alkohol ei käi käsikäes. Ma võin siin mainida, et me oleme alates 2011. a suvest teinud erasektoriga koostööd selles, mis puudutab mitmesuguseid ennetusssõnumeid eelkõige selleks, et kasutada jällegi kõiki jõudusid, et viia inimesteni sõnum, kui oled joonud, siis ära roni rooli.
Mida me võime statistikast välja lugeda? Üldine suundumus on jällegi vähenemise suunas, 2013 võrreldes 2012. aastaga on alkoholijoobes tabatud juhtide arv Eesti liikluses vähenenud. See suundumus on kuskil 1,6-lt juhilt 100 tuhande kohta 1,3-ni. Ja ma arvan, et see teie öeldud idee on kindlasti kaalumist väärt ja seda diskussiooni ma igal juhul tervitan. Tänan!”
Esimees Ene Ergma: “Suur tänu, härra siseminister! Lõpetan ka selle küsimuse käsitlemise.”
Eesti Vabariigi seadusandliku kogu — Riigikogu liige esitas Riigikogu saalis ministrile lihtsa ja konkreetse küsimuse: “Kas teie toetate ideed keelata bensiinijaamades alkoholi müük?” ja minister vastas sisuliselt, et ta lubab Riigikogul selle teemaga tegelda (tervitab aastatepikkust diskussiooni)! Lihtne “kas” küsimus jäi ju sisult vastuseta!
Reformierakonna ministrite vastused on reeglina “Uhkelt Eestist üle!”
IRLi ministrite vastused on stiilis “Väga hea küsimus! aga kahjuks ei taipa te midagi..”
Mida Teine IRLi minister Juhan Parts vastab nüüd keerulistele küsimustele?
Kinu peab saama, miks muidu tegid Riigikogu liikmed pressiavalduse nagu kirjutisest lugeda saab — suhtekorraldus ruulib, ka riskikommunikatsioon ongi lihtsalt arvamusriskide maandamine!
Ajakajalisus ongi Eesti Nokia!