Tornimäe näiteselts tähistas veerandsajaseks saamist (FOTOD)

Tornimäe näiteselts tähistas veerandsajaseks saamist

JUUBILARID: Publikule esinevad 25-aastase näiteseltsi liikmed Marko Maaste, Helle Maidla, Ivar Viil, lavastaja ja näitleja Ingla Leis, näitleja-lavastaja Helje Basihhina, Ando Oll, Aili Juhkam, Urve Sepp ja Rait Goidin. Foto: Irina Mägi

“Näitetrupp ja Ingla Leis, õnnitleme kõiki teid! Lavastanud mehi suuri, Tuulikut ja Juhan Smuuli,” helises reede õhtul Tornimäe rahvamaja saalis Tõstamaalt saarlasi lauluga tervitama tulnud Õnnela hääl.

Laul oli pikk ja kelmikas ning selle esitaja rääkis loo, mis seob tõstamaalasi tornimäelastega. Õnnitlejaid oli palju, nii Saare- kui ka mandrimaalt, rääkimata oma valla teatrisõpradest, kõigi teiste taidlusringide esindajaist. Enamik neist astus lavalaudadele jupiteride valgusvihku humoorikat tervituslugu ette kandma.

Kõigepealt astus näitlejate kõrvale kõnepulti Tornimäe näiteseltskonna hing, tänavu kaheksakümne aasta piiri ületanud Ingla Leis. Nooruslikku särtsu täis lavastaja tegi ülevaate näiteseltsi tegevusest veerandsaja aasta jooksul, peatudes pikemalt esimesena lavale toodud näitemängul.

“Tulin 1988. aasta oktoobri lõpus mandrilt tagasi Saaremaale, siia rahvamaja juhatajaks. Meesansambel juba tegutses, näiteringi ei olnud. Olev Antoni kirjutatud “Laudalüürika” väljatrüki olin ma kaasa võtnud oma endisest töökohast Arukülas, jagasin rollid ja proovid läksid lahti. Kõik läks korda. Seejärel tulid juba teised lavastused,” meenutas Ingla Leis näiteseltsi loomist.

Esimene lavastus sisendas usku

Esimene lavastus sisendas Leisile indu edasi tegutseda. Mängukavva valis varasematel aastakümnetel Uuemõisas, Orissaares ja Arukülas kultuurivankrit vedanud kogenud taidlusteatri lavastaja kodusaare elu-oluga seonduvad näitemängud. Mõnda lavastust on isegi mitu korda üles soojendatud.

“Uisku” oleme paar korda uuesti lavastanud. “Meretagust asja” oleme praktiliselt neli korda üles soojendanud. “Malli” ongi nüüd juba neljandal ringil. Oleme teinud ka väikesi sutsakaid. Need ei ole küll täispikad tükid, aga kavva võtsime need selleks, et meile need meeldisid ja publikule ka. Laulu ja tantsu peab sees olema. Just sellised tükid lähevad publikule peale,” rääkis Ingla Leis.

Tornimäe näiteseltsis löövad kaasa ka orissaarlased, isegi muhulasi on Leis kutsunud. Laureaaditiitleid ja mitut masti auhindu on Tornimäe näitlejad võitnud nii külateatrite ülevaatustel kui ka provintsiteatrite päevadel ning harrastusteatrite festivalil.

“Neid tiitleid ja auhindu on nii palju, et ma polegi lugu peale saanud,” naeris staažikas lavastaja reede õhtul näiteseltskonna saavutusi üles lugedes.

Helle Maidla, Signe Bachman, Janek Bachman, Evi Ringmäe, Aino Sinor, Hannes Sinor ja Aadu Rauk on need, kes “Laudalüürikas” publiku ette astusid. 25 aasta jooksul on Tornimäe rahvamaja laval ja näiteseltskonna väljasõitudel oma näitlejaoskused proovile pannud enam kui poolsada meest ja naist ning üks koer.

Näitleja Helje Basihhina on publikut naerutanud mitmes rollis. Andekas näitlejanna on pälvinud konkurssidel žüriilt kõrge tunnustuse. “Kõige toredam oli Jõelähtmes. Seal sain auhinnaks alasti mehe kuldse kuju. Kodus riputasin ma selle seinale, see on minu Oskar. Eks see ole mul ka ainuke mees, kellele saan musi anda,” tõi Helje peoõhtul suhte meestega rahva ette. Tegelikult seltsi juubelipeol neist meestest, kes Heljet tantsule palusid, puudust polnud.

Enno Rahu, kes tervise pärast enam püüne peale näitlema ei kipu, võttis vastu rahvamaja tänukirja ja Udo Suurtee kirjutatud raamatu autorilt endalt. Mehi Tornimäe näiteseltskonda jagub, nii noori kui ka vanemaid. Udo Suurtee ja Enno Rahu hindasid näiteseltsi tegevust kõrgelt.

Näitlejaile kingiks helkurid

Pöide endine vallavanem Jüri Linde kinkis näitlejaile helkurid. Eksvallavanema arvates teevad sädelevad käepaelad näitlejad veelgi enam nähtavaks, nagu nad on kogu valla oma loominguga nähtavamaks teinud maakonnas ja terves Eestis.

Lisaks Tornimäe näiteseltsile tegutseb Pöide vallas näitetrupp Tungal. Tegelikult võiks vallarahvas tänavu tähistada veel üht suurt juubelit, kuna 90 aastat tagasi ehitati kohaliku haridusseltsi eestvedamisel endisest mõisatallist ruumikas seltsimaja, kus alustas tegevust ka näitetrupp.

Print Friendly, PDF & Email