Saare naisrühmad lihvisid tantsupeoks samme

Laupäeval õppisid ja täiendasid tantsusamme nii Kuressaare täiskasvanute gümnaasiumis kui ka Orissaare kultuurimajas kaheksa tantsupeole pürgivat naisrühma.

“Mina jäin väga rahule, sest on näha, et tantsuõpetajad on tööd teinud,” ütles Kuressaares tantsijaid õpetanud tantsupeo naisrühmade liigijuht Maire Udras. Ta lisas, et ettevalmistus oli üllatavalt hea, eriti hästi oli omandatud tants “Põlvest põlve”, mis on peo kõige raskem liigitants. “Seni ei ole üheski maakonnas see tants nii hästi selgeks õpitud olnud,” lausus Udras. Ta kinnitas, et kõige olulisem on, et õppimist ei jäetaks viimasele hetkele ja juhendajad ei laseks tekkida n-ö viimase hetke paanikal, siis on närvilised nii õpetaja kui ka tantsijad. “Saaremaal toimub protsess väga rahulikult.”

Kärla Kadaka Mari juhendaja ja staažikas tantsuõpetaja Virge Varilepp lausus, et päev läks kenasti korda ning oli väga kasulik. Lisaks muudele näpunäidetele oli ju võimalus nõu küsida ühe tantsu looja enda käest – Maire Udras on tantsupeo tantsu “Taas koju” autor –, mida tahab ta selle tantsuga öelda.

Päeva jooksul võeti läbi kolm tantsu: “Põlvest põlve,” (autor Ülle Feršel), “Upa-upa” (autor Agne Kurrikoff-Herman) ja “Taas koju”. Varilepp märkis, et “Põlvest põlve” on tehniliselt ikka päris raske.

Orissaares nelja tantsurühma õpetanud Tiiu Pärnits, liigijuht Maire Udrase assistent ütles, et ka nende rühmade tööprotsess on õigel kaugusel. Mõnel rühmal tuli paremini välja, mõned olid arglikumad, ent kõik said õpetust ja abi. “Tööd tuleb veel teha, aga õppepäeva mõte ongi anda kindlust nii tantsuõpetajale kui ka tantsijatele.”

Valjala naisrühmas MariAnnid ligi kümme aastat tantsinud Ülle Kuusk-Kupits hindas sellise õppepäeva samuti väga kasulikuks, ent lisas, et ruum jäi väheke kitsaks. “Üks asi on see, et vaatad, kuidas teine tantsib, aga pead ikka saama läbi proovida. Kui ise ei proovi, on see järgmiseks tantsuprooviks ununenud,” tõi ta välja.

Naisrühmade õppepäeval harjutasid Orissaares tantse Tokkroes (juh Anne Keerd) Muhust, Sõlus Leisist ja Koidukiir Orissaarest (juh Janne Hints) ning MariAnnid Valjalast (juh Mari Soots). Kuressaares tantsisid Kadrid (juh Virge Varilepp) ja Ritsikas (juh Merle Sillavee), Kaarma Kargus (juh Kai Kiik) ja Kärla Kadaka Mari (juh Virge Varilepp). Õppepäev kestis viis tundi jutti.

Mitu naisrühma Saaremaalt tantsupeole pääseb, selgub tuleva aasta alguses. Ülevaatuste voor algab jaanuaris ja lõpeb veebruaris. XXVI laulu- ja XIX tantsupidu toimuvad 4.–6. juulini.

Õppepäeva organiseeris Saare maakonna rahvakultuurispetsialist Krista Lember, kellele kuuluvad Orissaare kultuurimaja juhataja Anu Viljaste tänusõnad, et avanes võimalus korraldada üks tantsijate õppepäev Orissaares.

Print Friendly, PDF & Email