Siirupitootja kaalub mahemärgise taotlemist (11)

Siirupitootja kaalub mahemärgise taotlemist

SIIRUPIT VILLIMAS: Liisi Kuivjõgi (paremal) ja Maret Künnap panevad siirupi pudelisse. Foto: Sander Ilvest

Sellise sammuni viis Leedri küla siirupiemandad osaühingust A-Orbu veterinaar- ja toiduameti märgukiri nende uue toote kohta, mis sisaldas sõnapaari “mahe roosuhkruga”. Samas ei ole ametnikud kindlad, kas kadakamari üldse kvalifitseerub mahetooraineks.

Siirupitootja Liisi Kuivjõgi tunnistas, et märgistusel olev lause “mahe roosuhkruga” on vale ja nad parandavad vea ära. Samas kaaluvad nad tootele mahemärgi taotlemist, sest siis oleks juriidiliselt kõik korrektne.

Taotlust mahemärgistuse saamiseks nad veel esitanud ei ole, sest alles käidi Tallinnas mardilaadal ja Saarte koostöökogu korraldatud õppereisil Itaaliasse. Tema teada ei tohiks mahetunnustuse protsess väga keeruline olla.

Rahva nõudmisel

“Mahe roosuhkur” sai etiketile pandud rahva tungival nõudmisel. “Eks õhinaga tehes see niimoodi välja kukkus,” ei vaidle Kuivjõgi ametnike märkusele vastu.

Saaremaa veterinaarkeskuse peaspetsialist Ilona Metsrand juhtis oma kirjas kadakasiirupitootjate tähelepanu sellele, et internetis reklaamitakse uut Saaremaa kadakasiirupit lausega “Saaremaa kadakasiirup mahe roosuhkruga”.

Ametnik leidis, et tegemist on seaduserikkumise ja ostjate eksitamisega. “Sõnaga “mahe” või muul viisil mahepõllumajandusele viitavalt võib märgistada üksnes toitu, mis on toodetud ja ette valmistatud mahepõllumajanduse seaduse nõuete kohaselt,” kirjutas Mets-rand.

Samas lepib ta sellega, et sõna “mahe” tähistab vaid roosuhkrut, mis on siirupi üks koostisosa. Kuid seaduse kohaselt peab tavatoodetes mahepõllumajanduslikku koostisosa kasutav ettevõte olema mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud, kui firma soovib viidata tooraine mahe-päritolule.

Kas kadakas on mahe?

Veterinaar- ja toiduameti Saaremaa veterinaarkeskuse juhataja ja ühtlasi kõneisik Toivo Jürisson keeldus vastamast küsimusele, kas vale etiketiga kadakasiirupi müük on keelustatud, lükates vastutuse tootja kaela.

“Sõna “mahe” tohib kasutada ainult maheseaduse alusel tunnustatud ettevõte,” rõhutas Jürisson. Seda, kas kadakamarjad üldse mahuvad mõiste “mahe” alla, soovitas ta küsida põllumajandusametist.

Mahepõllumajanduse osakonna inspektor Saare maakonnas Anne Väli ütles, et seni pole keegi kadakamarjadele mahetooraine tunnustust taotlenud.

“Kindlasti ei saa tootja lihtsalt lehes kuulutada, et ostab kadakamarju,” arvas ta.

Ennekõike peab korjeala saama tunnustuse. Näiteks toob ta metsamassiivide pritsimise mürkkemikaalidega, võitlemaks taimekahjuritega.

Lisaks tuleb tunnustatud korjeala eest tasuda riigilõivu vastavalt hektarite arvule.

Print Friendly, PDF & Email