Saarlane Margus Sinimets käis “Kiievit vabastamas” (4)

Saarlane Margus Sinimets käis “Kiievit vabastamas”

VÕITLES SAKSA POOLEL: Mängulahingus osales ligi 700 punaväelast, kes ründasid kaitses olevaid Saksa üksusi. Saksa poolel võitles 560 meest, teiste hulgas ka Margus Sinimets. Foto: erakogu

Saaremaa sõjavara seltsi juht Margus Sinimets osales Kiievi vabastamise 70. aastapäevale pühendatud lahingu 1.–3. novembrini toimunud taasesituses.

Sinimetsa sõnul oli tegemist tõeliselt mastaapse sõjamänguga. “Põld, kus see toimus, oli vähemalt kilomeeter pikk,” ütles ta.

Lahinguväljal liikus suur hulk rasketehnikat: Saksa tank Panther, neli Vene tanki T34, 12 BMW mootorratast, kolm tankitõrjekahurit Pak 40 ja kaks kahurit Pak 38, kaheksa Vene 45-mm jalaväe saatesuurtükki, Saksa poolroomikmasin SKF, kuus lend-lease’i Willist, veoauto Opel Blitz ja kaheksa Vene mootorratast M72. Lisaks veel Vene õhutõrjekahurid, kaks Vene ja kaks Saksa lennukit. Kokku 72 ühikut tehnikat.

Lahing kestis üle tunni, mille jooksul punavägi tungis üle nelja Saksa kaitseliini, kus peeti ka ägedaid käsitsivõitlusi.

5. novembril osales Sinimets Kiievis toimunud tseremoonial, kus talle anti üle kodumulda matmiseks II maailmasõjas langenud eestlase säilmed. “Sellega loodi ajalooline pretsedent, kuna enne ei ole ükski II ilmasõjas langenu Eestisse tagasi jõudnud,” ütles Sinimets.

Artur Hoobi säilmed leidis ja tuvastas Krimmi otsingugrupp, kes võttis pärast seda ühendust Saaremaa sõjavara seltsiga. Üleandmise tseremoonial viibisid Eesti konsul Aivar Tsarski ja ka välisministeeriumi esindaja. Hoobi säilmed sängitatakse Elvasse tema perekonna rahulasse.

Oma suureks kurvastuseks pidi Margus Sinimets tunnistama, et kui tuhat meest suudaks ta veel Orissaarde kokku kutsuda sõda mängima, siis sellist hulka tehnikat ja lennukeid Saaremaa sõjamängus lähiajal näha ei saa. “Meil pole lihtsalt nii palju raha,” ohkas Sinimets.

Print Friendly, PDF & Email