Saja-aastane Kavandi koolimaja pidas juubelipidu

Saja-aastane Kavandi koolimaja pidas juubelipidu

AJALUGU ALBUMIS: Vana fotoalbumit sirvivad Veiko Opkaup, kooliajast emotsionaalse ülevaate teinud Maie Opkaup ja Tiiu Sinimets. Foto: Sander Ilvest

“On kergemaid ja raskemaid aegu, on aeg, milles viibime praegu,” alustas oma sõnavõttu tuledesäras saja-aastase Kavandi koolimaja ees kooli mälestustahvli avamisel Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär.

Vallajuhi hinnangul oli laupäeva õhtu Kavandi kandi rahva, valla inimeste ja külaliste jaoks täis rõõmu. “Sellest on üle saja aasta möödas, kui siia laoti esimesed kivid, et ehitada Maasi valda vallamaja,” toonitas Põlluäär.

Sada aastat on praegu Kavandi seltsimaja nime all tuntud hoone teeninud kohalikku rahvast küll valla-, rahva- ja koolimajana, küll kunagise ühismajandi kontori, raamatukogu, postkontori ja külapoena.

Põlluääre sõnul teatakse sajandivanust hoonet aga ennekõike koolimajana. “See on väärikas iga ühele väärikale majale. Täna olemegi avamas siin mälestusplaati, mis seda kinnitab,” ütles vallavanem.

Mälestustahvlilt eemaldasid katte kunagise Maasi vallavanema poeg Endel Jurkatamm ja kümme aastat tagasi asutatud Kavandi kandi seltsi esimene juht Riina Aljas. Kellamäe kivitööstuse meistrite tehtud tahvlil on kirjas “Kavandi koolimaja 100”.

Kavandi kandi seltsi praeguse esimehe Krista Riigi sõnul valmis hoone keskosa juba üle-eelmise sajandi teises pooles. 1912. aastal otsustati seda osa nelja jala võrra laiendada ja ehitada peasissekäigu ette veranda. Hoone sai lõplikult valmis sada aastat tagasi.

1939. aastal avati majas algkool, mis tegutses 1974. aastani. Kümme aastat tagasi ristiti kunagine valla- ja koolimaja ümber seltsimajaks. Kavandi kandi selts hoiab hoonet heaperemehelikult korras. Maja ongi kohalikele inimestele põhiline kooskäimise koht. Renoveeritud ruumid võimaldavad korraldada igasuguseid koolitusi, koosolekuid, väiksemaid kontserte ja teatrietendusi.

Juubeliõhtul tõi külakosti Salme vallateater. Ühevaatuselise komöödia “Abieluettepanek” võtsid kavandilased vastu kauakestva aplausiga.

Värvika ja emotsionaalse ülevaate koolielust andis kunagine Kavandi kooli õpilane ja hilisem õpetaja Maie Opkaup. Hea sõnaga tuletasid nii Maie Opkaup kui ka teised esinejad meelde õpetaja Herman Koeli. Maie Opkaup kutsus üles kunagise populaarse kooliõpetaja mälestuseks nimelist pinki paigaldama. Üleskutse leidis järgijaid juba samal õhtul. Herman Koeli kunagine õpilane Valdur Rauniste, kes oma kooliaja krutskeid meenutades demonstreeris isegi nurgasseismist samas nurgas, kuhu teda kunagi karistuseks tunnisegamise eest seisma pandi, tegi mitmekülgse haridustegelase mälestuse jäädvustamiseks esimese annetuse. “See, mida Herman Koel oskas meiega teha, oli ime,” toonitas Maie Opkaup.

Igal sõnavõtjal oli kas kooliajast või seltsitegevusest meenutada oma lugu. Seltsi asutajaliige Riina Aljas meenutas esimest kohtumist külalistega Iirimaalt. “Meil ei olnud neile mugavat elamist pakkuda. Nad magasid mattide peal. Koos kaevasime kiigepostide jaoks augud ja panime postid püsti. Tegevust jagus maja ja selle ümbruse korrastamisel,” meenutas Aljas esimesi samme. Laupäeval avatud näitus kajastas maja sajandivanust ajalugu.

Kümme aastat tagasi Orissaare valda juhtinud Raimu Aardam kinkis roosid eakate ühendusele Vallimemmed. Aktiivne memmede ühendus tegutses majas enne seltsi moodustamist ja tegutseb praegugi.

Juubeliõhtul jagus sööki, jooki ja muhedaid lugusid hiliste õhtutundideni. Jalga keerutati Tõstamaa bändi saatel.

Pikemalt Kavandi kandi seltsist meie lehe rubriigis “Selts”.

Print Friendly, PDF & Email