TUULEST VIIDUD: puud ja katused (2)

TUULEST VIIDUD puud ja katuse

KATUS RULLUS MAHA: Reporter Veldre Ringtee tänaval endise KEKi kontorihoone juures. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare Ringtee tänaval asuvalt endise KEK-i peakontori maja katuselt rullus ruberoid maha terves tükis. Kogu maja ümbrus oli aga täis soojustusvahtplasti tahvleid, mida töömehed hommikul kokku korjasid. Nende sõnul katusele muud moodi ei pääse kui tõstukiga. Seega ei osanud nad kahjustuse suurust öelda.

Torm murdis Kuressaares ka mitu puud. Eramute katustel askeldasid inimesed, et ääre-plekke ja eterniiditahvleid kinnitada. Tuulele oli alla vandunud ka mitu tänavavalgustuse posti. Talve tänaval rippus kolm posti traatide küljes. Vahe tänaval oli elektrikaabel maas. Seal uuris üks vanem naine, ega me tea, millal vool tagasi tuleb. “Mul külmkapis ühte, teist ja kolmandat, see läheb ju käest ära,” kurtis ta.

Titerannas rääkisid äsja ujumas käinud inimesed, et vesi on soojem kui õhutemperatuur. Veetase pidi aga kiiresti tõusma. “Õhtul oli redelil viis pulka, nüüd hüppa kaldalt peakat,” kirjeldas üks suplejaist.

Omapärane vaatepilt avanes lossihoovis. Suurtükitorni äsja vahetatud kivikatus turritas nagu siil, sest katusekivid olid õielehtedena üles tõusnud. Kindluse rekonstrueerimistööde projektijuht Tõnu Sepp ütles, et kivide nihkumise põhjuseks oli 30 m/s puhunud tuul. Töömehed hakkavad katust parandama kohe pärast tuule vaibumist. “Kivid saab tagasi panna ilma, et kogu katus tuleks taas lahti võtta,” kinnitas Sepp.

Kuigi päevavalges tundusid tormikahjud tühistena, oli kell üks öösel linna vahel ringi sõites vaatepilt hoopis teine. Tänavad olid kaetud puuokstega, Allee tänaval tõkestas ühe sõidurea murdunud puu ja Roomassaare sadamas laiutas keset teed ratastel prügikonteiner. Liiklust segasid ka teele pikali paiskunud ajutised liiklusmärgid.

Hoolimata takistustest ja päästeameti päeval edastatud hoiatusest kihutasid linnatänavatel autod uudishimulike torminautlejatega. Kiirused olid teeolusid arvestades suured. Samuti ei hoitud pikivahesid. Liiatigi ei põlenud mitmes piirkonnas tänavavalgustus.

Öösel kell 1.14 said päästjad väljakutse Kaarma valda Meedla külla, kus puu oli kukkunud üle tee ja sõidukijuhil ei õnnestunud pimeda kurvi tõttu vältida sellele otsa sõitu. Kannatanu anti üle kiirabile ja päästjad vabastasid tee. Paraku sai päästeauto sündmuskohale sõites teele langenud puu tõttu samuti kannatada, purunes auto esituli.


Elektrita tuhanded majapidamised

Eile õhtul kella 17.30 seisuga oli Saare maakonnas tormi tõttu ikka veel vooluta 3985 majapidamist. Katkenud oli 477 alajaama töö. Elektrilevi pressiesindaja eile midagi lohutavat öelda ei osanud, ka ettevõtte kodulehe katkestuste kaardi juures oli kõikidele riketele juurde kirjutatud “Lõpp hetkel teadmata.”

Eile õhtuks lootis Elektrilevi kõrvaldada keskpinge- ehk suuremate liinide rikked Harjumaal, Hiiumaal, Lääne- ja Ida-Virumaal, kus kahjud on olnud väiksemad. Kõikides maakondades keskpingerikete kõrvaldamine võtab aga aega reedeni.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email