Saarlased alustavad harrastajate hokiliigas kaheksandat hooaega (1)

Saarlased alustavad harrastajate hokiliigas kaheksandat hooaega

KÕVAD MEHED: On aeg viia Saaremaa jäähoki maailmakaardile. Foto: erakogu

Eesti harrastajate hokiliigas (HHL) algab uus hooaeg 29. oktoobril. Saarlaste meeskond HK Volume Design tahab tänavu oma grupis võita.

“Selle aasta miinimumeesmärk on kolmanda grupi võit,” ütles meeskonna kapten Risto Alt. “Tase on viimase kahe aastaga kõvasti tõusnud, kuna esimene grupp on teise ja kolmanda grupiga kokku sulanud. Esimese grupi meeskondades on kõik mehed hakanud hokit mängima juba lapsena ja paljud on mänginud üle 20 aasta.”

Kui varem oli meeskonna nimi HK NordicStars, siis sponsori muutudes muutus 2008. aastal ka klubi nimi. Klubi on loodud 2005. aastal üsna nullist, kuid praegu teevad mehed trenni 3–4 korda nädalas ja mängivad oma kaheksandat liiga-hooaega. Algul oli enamik mängijaid saarlased, kuid ajapikku on nende osakaal vähenenud. Saarlastest mängivad tiimis praegu Risto Alt, Edvin Ollin, Reio Alt, Ivar Kärme, Risto Leedo ja Olari Tiidus. Veel on nimekirjas, kuid praegu enam aktiivselt ei mängi Imre Kuusk, Marek Pallas, Marko Kumm, Timm Teemus, Priit Kollo ja Oliver Ollin.

Huvilised ühe lipu alla

Risto Alt ütles, et huvi jäähokit mängida on kindlasti paljudel saarlastel, kuid kahjuks ei ole Saaremaal selleks tingimusi. Mängida saab vaid siis, kui on korralik talv. “Kui jääd oli, sai lapsena John Bulli taga pargijääl veedetud kümnetunniseid päevi,” meenutas Alt.

Tallinna kolides tekkis saarlastel lõpuks võimalus hakata hokiga tõsisemalt tegelema. 2005. aastal kutsuti kokku kõik saarlased, kellel kunagi uiske all nähtud.

Esialgu mängiti korra nädalas, varustusest olid enamikul vaid kepp ja uisud. Kuid umbes pool aastat hiljem liitus saarlastega treener Dmitri Kisselevitš. Trennid hakkasid toimuma kolm korda nädalas ja tase tõusis päris kiiresti. Täpselt aasta pärast liituti juba HHL liigaga, kus on saavutatud igasuguseid tulemusi.

Lisaks liigamängudele toimuvad kevadeti väiksemad turniirid (Hawaii Cup ja Hoki.ee Cup), millest HK Volume Design on osa võtnud suhteliselt edukalt. Kolm-kolm-mängus saadi 2011. ja 2012. aastal esikoht, tänavu jäädi kolmandaks.

Juba arvestatav tase

Sarnaselt jalgpalliga toimus aastate eest Saaremaa-Hiiumaa maavõistlus ka jäähokis. Viimati võeti omavahel mõõtu paar aastat tagasi ja siis võitsid saarlased 10 : 2.

“Oleme hiidlasi ka järgnevatel aastatel kutsunud, kuid nad ei ole soovinud enam tulla,” rääkis Risto Alt. “Kuna neil on vaid paar meest, kes selle alaga mand-ril tõsisemalt tegelevad, siis on taseme vahe muutunud päris ilmselgeks ja nad ei ole meiega enam mängida soovinud.”

Vastukaaluna on korra aastas tehtud maavõistlus Raplaga. “Kuna HK Volume Design jaguneb suures osas saarlaste ja Rapla meeste vahel, siis on see üsna loogiline valik,” põhjendas Alt.

Viimasel kahel korral on saarlased Rapla meestest jagu saanud. Lisaks HK Volume Design tiimi saarlastele on appi tulnud ka Semy Morgun, Toomas Vara ja Reimo Nook.

Kuressaare ja Rapla vahelistest mängudest on tänaseks välja kasvanud suurem maavõistlus, kus viimasel aastal osales kuus maakonda. Alguses korraldas seda Rein Sokk, nüüd on selle oma peale võtnud HHL eesotsas Jaan Ahiga.

“Oleme jagu saanud Hiiumaast, Raplast, Pärnust ja veel mõnest,” märkis Risto Alt. “Kuid pikema hokiajalooga maakondadele nagu Jõgeva, Harjumaa, Ida-Virumaa jne jääme ikka kindlalt alla. Saaremaa koondise üks suuremaid probleeme on praegu lühike pink. Järelkasvu oleks hädasti vaja.”

Risto Alt avaldas lootust, et kunagi saab ka Saaremaal jäähokit tõsiselt mängida. “Tegelikult ei ole selleks väga palju vaja,” lausus ta. “Tuleks võtta eeskuju Viljandist ja Rõugest, kuhu ehitati n-ö lahtised väljakud. Katus on peakohal ja torud on jää all, seinu ei ole. Sellist jääd kannatab hoida ka +10 kraadi juures, mis tähendab, et saaks mängida oktoobrist aprillini. See oleks juba väga hea. Kompressorid ja jääpuhastusmasinad on küll kallid, kuid usun, et see on koht, mille jaoks võiks leiduda meetmeid Euroopa Liidu toetuste hulgas.”


Eesti harrastajate hokiliiga

Eesti harrastajate hokiliiga (HHL) jaguneb kolmeks tugevusgrupiks. 1. grupp on kõige tugevamad, kes mängivad oma karikate peale. 2. ja 3. grupp mängivad tavaliselt esimese mängude ringi koos, pärast seda moodustavad esimesed kuus meeskonda 2. grupi ja ülejäänud kuus 3. grupi ning mõlemad mängivad oma karikale. (Tänaseks on küll selgunud, et sel aastal on kõik kolm gruppi kokku liidetud. Ehk siis pärast esimest ringi jäävad 1. ja 2. grupp.) Liiga mängud kestavad igal aastal oktoobrist aprillini. Olenevalt aastast osaleb umbes 12–16 meeskonda.

Print Friendly, PDF & Email