Valdades hakkavad omavalitsejad selguma (11)

Valdades hakkavad omavalitsejad selgumaMitmes Saare maakonna vallas vahetub pärast valimisi kas vallavanem või volikogu esimees. Nii mõneski paigas on asjad klaarid, kuid päris paljudes omavalitsustes oodatakse järgmisel nädalal toimuvat volikogu istungit.

Kõige kardinaalsemaid muudatusi tehakse Ida-Saaremaal. Orissaare vallas on koostööks käed löönud valimisliit Sinuga Koos ja Isamaa ja Res Publica Liit. Volikogu esimehe kandidaat on valimisliidus kandideerinud Marili Alas (fotol) ja vallavanema kandidaat IRL-i mees Vello Runthal.

Teada vaid nimed

Marili Alas ütles Saarte Häälele kommentaariks, et pärast nimede osas kokkuleppimist ei ole sisulistes asjades lepetele veel alla kirjutatud. Eelkõige oodatakse, et mõlemad pooled saaksid täiskoosseisus läbirääkimiste laua taha istuda. Alase sõnul tehti lepe vaid IRL-iga. Orissaares jäid opositsiooni kaks omavahel enim vastandunud nimekirja VL Meie Orissaare ja Reformierakond.

Meie Orissaare esinumber Elo Lember ütles, et nii väikeses kohas koalitsiooni ja opositsiooni teha on mõttetu. Nemad on koostööks alati valmis. Mida hakkab nüüd tegema senine Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär, Saarte Häälel eile teada saada ei õnnestunud.

Pöide vallas on seisud selged: vallavanemaks saab Andres Hanso ja volikogu hakkab juhtima Marina Treima. Torgus jätkab volikogu esimehena Mihkel Undrest ja vallavanemana Tiit Põld.

Pihtlas on vallavanema kandidaat praegune vallajuht Jüri Saar, Saarte Hääle andmetel on volikogu esimehe tõenäoline kandidaat Tiit Kaasik.

Muhus jätkab vallavanemana Raido Liitmäe, ka volikogu esimees peaks tulema IRL-i nimekirjast. Kihelkonnal on selge vallavanema kandidaat Raimu Aardam, volikogu esimehest veel avalikult ei räägita. Senine volikogu esimees Rene Reinsoo sai valimistel neljanda tulemuse, jäädes häälega alla teist-kolmandat kohta jaganud Tõnis Tasasele ja Karl Teärile. Üks neist on arvatavasti ka uus volikogu esimees.

Oma volikogu esimehe kandidaati ei avalikustanud eile ka Salme. Vallavanemana jätkab Kalmer Poopuu. Teise tulemuse tegi nimekirjas Eve Tilts.

Uusi juhte ei taheta avalikustada ka mitmes vallas, kus ei tohiks suurt midagi muutuda. Nii on Lümandas ainuõigus otsustamiseks valimisliidul Elujõuline Koduvald. Enamus saanud kooslusse kuuluvad ka senine vallavanem Jaanika Tiitson ja volikogu esimees Mart Maastik.

Jaanika Tiitson ütles, et volikogu tuleb kokku järgmise nädala jooksul. Siis selgub ka tema jätkamine vallavanemana. “Kindlasti jätkan ma volikogu liikmena. Kas ka esimehena, ei oska tõepoolest öelda,” sõnas Mart Maastik.
Opositsiooni jäänud Ain Rand märkis, et eks see kahekohaline opositsioon natuke nadi ole. Rand ei välistanud, et mingi aja pärast pööravad võitjad omavahel tülli ja jooksevad üle. Seda on Lümandas varemgi juhtunud.

Alustatakse rahulikult

Suu seisab lukus ka Mustjala vallas võimule jääva valimisliidu Koduvald Mustjala nimekirja esinumbritel. Kalle Kolter on Saarte Häälele varemgi öelnud, et vallavalitsejate nimed selguvad volikogu istungil. Volikogu senine esimees Malve Kolli oma jätkamist senisel ametikohal kommenteerima ei soostunud. Opositsiooniliider Aare Allik ootaks oma sõnul samuti meelsamini järgmise kolmapäeva ära. “Kindlasti pole meil plaanis kohe vastasseisuga alustada,” kinnitas ta.

Ka Laimjalas ei soostutud oma juhtfiguure veel avalikustama. Seda, kas senine vallavanem ja valimiste võitja Vilmar Rei vallavanemana ka jätkab, arutatakse esmaspäeval. Rei ise on valmis jätkama. Laimjala volikogu senine esimees Aarne Lember teatas lühidalt, et tema pole kunagi laskmata vareseid laiali jaganud.

Suure tõenäosusega peaks Valjalas vallavanemana jätkama Aare Martinson ja volikogu juhina Liilia Eensaar.

Leisis pidas eile õhtul nõu valimised võitnud valimisliit. Suure tõenäosusega jagavad vallajuhtide kohad omavahel praegune vallavanem Ludvik Mõtlep ja volikogu esimees Andrus Kandima.

Kõige segasem seis on Ruhnus. Kumbki valimistel osalenud nimekiri oma valimistulemuse põhjal valitsust moodustada ei saa ja puudub ka koostöösoov. Mängu dikteerib üksikkandidaat Heiki Kukk.

Valimisliidu Ruhnu esindaja Priit Kapsta ütles, et Kukk kaldub nooremate ruhnlaste poole. Kukk ise on tulnud välja ettepanekuga, et uues vallavalitsuses jätkaks vallavanemana valimisliidu Ruhnu 17 esindaja ja praegune vallavanem Aare Sünter, ülejäänud kolm vallavalitsuse liiget tuleksid aga noorte hulgast.

Esimeheks tallinlane?

“Uued liikmed ei tuleks isegi meie nimekirjast, aga vallaelanike hulgast, kes on ka väga tegusad ja pädevad ja kes iga päev külas tegutsevad ja on sotsiaalselt aktiivsed,” ütles Kapsta. Volikogu esimeheks võiks saada valimisliidu Ruhnu nimekirjas kandideerinud Tallinna inimene Mati Raal, kellel on Ruhnus suvekodu.

Aare Sünter ütles Saarte Häälele, et tema jätkamist vallavanemana välistada ei saa. Spekuleerida Sünter võimalike arengute osas siiski ei soovinud. “Elu ja surma küsimus vallavanemana jätkamine mulle ei ole,” kinnitas ta.

Raul Vinni, Ain Lember, Tõnu Veldre

Print Friendly, PDF & Email