Rahvamajad näitavad end 24 tundi järjest (7)

Saare maakonna rahva- ja kultuurimajad on ühinenud kümnete teiste Eesti kultuurimajadega, et olla sel nädalalõpul avatud 24 tundi.

Eesti rahvamajade ühingu liige ja Saare maakonna esindaja, Taritu rahvamaja juhataja Aili Salong ütles, et rahvamajad tegutsevad võrgustikuna üle Eesti, hoides, arendades ja väärtustades rahvakultuuri traditsioone. Ehk just tänu neile võib öelda, et eestlaste vaimsust on hoidnud omaalgatuslik ühistegevus.

Rahvamajade panus

Tema arvates on peaasjalikult 26. oktoobril toimuva eesmärk tutvustada, esile tõsta ja väärtustada rahvamajades toimuvat. “Sealhulgas neid inimesi, tänu kellele on rahvamajade aknad õhtuti valged,” lausus Salong.

Ürituse mõte tekkis sellest, et 2013 on kultuuripärandi aasta. Mõneti võib öelda, see projekt on rahvamajade panus pärandiaastasse.

Aili Salongi kinnitusel on Saaremaa rahvamajad töökad ja aktiivsed, paistes oma koostöö ja kokkuhoidmisega positiivselt silma ka kaugemal. Aastate lõikes ei ole tema arvates niivõrd muutunud rahvamaja tähendus, kuivõrd inimeste võimalus osaleda rahvamaja tegevuses. “Töökohad on paljudel kaugel, tööaeg graafikujärgne – inimene ei saagi end kollektiiviga siduda või üritustel osaleda,” tõdes Salong, kelle sõnul võib takistus olla ka rahanappus.

“24 tundi rahvamajas” programm on igatahes kirju. Mitmel pool algab kõik juba reede õhtul, nõnda ka nt Muhus, kus hakatuseks näeb Ilmar Raagi filmi “Kertu”. Järgmisel hommikul sütivad programmis osalevates rahvamajades tuled juba enne kella poolt üheksat ja tegevus läheb täie hooga edasi. Hellamaal lõpeb õhtu nt retrodiskoga.

Pärsamal on plaanis öölaulupidu, pärast mida – kell 3 öösel – läheb tantsuks. Tund hiljem on öökino, kus vaadatakse ülesvõtteid üritustest läbi aastate. Laupäeva mahuvad seal ka nt käsitöökojad Mareli Rannapi, Viivi Saare, Ene Metsamaa ja Hilja Koeli juhendamisel.

Orissaares lokutatakse põnev päev ja öö lahti reedel kell 23.55. Seejärel vaadatakse filmi ja uksed on lahti ka raamatulugejatele. Pärast filmi võib jälgida näitemängu ööproovi. Hommikul jagatakse kultuurimajas putru ja juba keskpäeval algab “Musta pitsi öö” ühes folkaeroobikaga.

Ka Tornimäe rahvamajas näeb öösel “Kertut”, aga ka Tornimäe näiteseltsi, kes valmistub oma 25. sünnipäevaks. Meenutatakse rahvamaja ajalugu, töötab öine kohvik ja hommikul pannkoogikohvik. Valjalas algab programm reedel simmani ja öökinoga. Laupäeval järgneb tittede kool, tembutab kloun, vanematel inimestel on võimalus kaasa lüüa tooligümnastikas.

Sandlas algab programm keskööl videodiskoga, päeval näeb aga näiteks ringide tegevust. Laimjalas tähistatakse muu hulgas rahvamaja 80. sünnipäeva. Seal on kavas lisaks päevastele ettevõtmistele õhtune juubelipidu, öödisko ja varahommikune kino. Ruhnus vaadatakse Ruhnu-teemalist filmi ja korraldatakse talgud.

Tegemist päeval ja ööl

Kuressaare kultuurikeskuses jagub sesse ööpäeva nii näitusi kui ka tantsu ja tralli. Veel on kavas öökino, hommikuvõimlemine, pärimuspidu. Punkti paneb üritusele kultuurikohvik Juure ja Kivirähaga.

Lümanda kultuurimajas päädib päevane programm piduõhtuga, Taritus tehakse ka natuke talgutööd, süüakse koos ja lustitakse. Salmel näeb väheke teatrit. Kärlal ei häbeneta midagi ning kõik, mida vähegi osatakse, näidakse ööpäeva jooksul huvilistele ette. Põnevaid ettevõtmisi jagub ka Mustjalga ja Astesse.

Põhjaliku kavaga saab tutvuda www.saareline.ee.

Ivika Laanet, Kertu Kalmus

Print Friendly, PDF & Email