Kuressaare animapäevadest saab kauakestev traditsioon (FOTOD)

Kuressaare animapäevadest saab kauakestev traditsioon

NÄITUSE AVAMISEL: Animeeritud lille imetleb animapäevade koolitaja Mait Laas. Reklaamispetsialist Merit Karisel on innovaatilisi lilli ka teistele tegijatele. Foto: Sander Ilvest

Nädalalõpul toimusid Kuressaare ametikooli Disainimajakas esimesed Kuressaare animapäevad, kus koolitati õpetajaid animatsiooni alal, toimusid avatud töötoad, autoriõhtud ja filmivaatamised.

Ürituse korraldas Nukufilmi lastestuudio, mille juhataja Elo Liiv ütles, et tavaliselt taolised suured asjad Saaremaale millegipärast ei jõua. Seekord toodi aga saarele kevadel linastunud maailma esimene täispikk 3D-nukufilm.

Liivi sõnul loetakse tänapäeval audiovisuaalset kirjaoskust sama oluliseks kui kirjandi kirjutamise või matemaatiliste tehete sooritamise oskust. “Animatsioon visuaalmeedia õppemeetodina on üks tõhusamaid, sest see arendab õpilaste fantaasiamaailma, rühmatööoskusi, käelist osavust ning tehnika ja multimeedia programmide valdamist,” loetles ta.

Kuid mitte kõik Eesti piirkonnad pole sellise kirjaoskuse arendamise võtmes võrdses olukorras. “Saaremaa on üks selliseid piirkondi, kus õpetajad kurdavad, et koolitustele ei jõua, sest sõit mandrile on pikk ja kallis, õpetaja puudumine häirib koolitööd rohkem kui pealinna suurtes koolides. Huvikeskustel ja koolidel pole raha tehnika jaoks ning seda vähem on ka võimalusi ja soovi olematut tehnikat kasutama õppida,” rääkis Liiv.

Animapäevade ajal oli Saaremaa ja Muhu õpetajatel võimalus osaleda täienduskoolitusel “Animatsioon loovusõppes”. Koolitusel pakuti õpetajatele metoodikaid ja tööriistu loovuse arendamiseks ja õpilaste loovtöö juhendamiseks. Kolm päeva kestnud koolitusel osales 10 õpetajat, keda juhendasid Ruth-Helene Melioranski ja Mait Laas.

Lümanda kooli arvutiõpetaja Janno Tuulik kiitis koolitust väga. Esimese päeva õhtuks oli ta teinud juba kolm lühifilmi. Omandatud teadmisi kavatseb ta koolitöös kindlasti kasutada. “Animatsiooniga oleme ka varem tegelenud,” märkis ta.

Lisaks õpetajatele said ka nn inimesed tänavalt teha paari tunni jooksul oma filmi, kasutades selleks plastiliini, traati ja niiti.

Viimased kuus aastat täispika 3D-nukufilmi loomise kallal töötanud Mait Laasi arvates võiks Kuressaare tulevikus pakkuda konkurentsi ka Disney stuudiotele. “Ainest selleks ju on, eriti kui vaadata väikesel Muhu saarel toimuvat,” kiitis Laas saarlaste ja muhulaste animatsioonilembust.

Seda, kas “Lisa Limonele” järg tuleb, ta öelda ei osanud. “Tomatitel ja sidrunitel on ikkagi kindel säilivusaeg,” muigas Laas. Oma tegelaskujude kuulsuse kohta arvas autor, et esimese Lote-filmi tegemise ajal polnud selle autoritel ilmselt õrna aimugi, et kunagi hakatakse Lote küla päriselt ehitama.

Neile, kes animapäevadel ei osalenud, oli ilmselt kõige põnevam Disainimajaka fuajees avatud näitus Maroc Orange ’i ja Lisa Limone lustaka armuloo valmimisprotsessist. Välja on pandud maketid, nukud ja dekoratsioonid koos selgitavate tekstidega. Näitus jääb avatuks 14. novembrini ja seda on sobiv külastada just koolivaheajal.

Seda, et järgmisel aastal tulevad Kuressaare animapäevad taas, kinnitasid korraldajad kui ühest suust.

Print Friendly, PDF & Email