Sotsiaaldemokraadid ja IRL lõid Kuressaares käed (59)

Sotsiaaldemokraadid ja IRL lõid Kuressaares käed

VÕIDUROOSID: Vahetult pärast tulemuste väljakuulutamist suundus Hannes Hanso pidama läbirääkimisi võimaliku koalitsiooni osas. Foto: Sander Ilvest

Kohalike omavalitsuste valimistel Kuressaares võidu võtnud sotside esinumbrist Hannes Hansost saab eile õhtuse seisuga päris kindlalt uus linnapea. Juba valimisteööl alanud läbirääkimised IRL-iga jõudsid eilseks sisuliste aruteludeni.

Hannes Hanso, kes endalegi üllatuseks väljus Kuressaare valimisvõitlusest võitjana, tunnistas, et numbritest saab igasugu kombinatsioone kokku panna, kuid praegu istutakse ühise laua taga IRL-iga. Eile toimus kaks läbirääkimistevooru, mille kohta Hanso ütles, et põhimõttelisi erimeelsusi ei olnud ja kohtumised kulgesid rahulikult.

Kaks abilinnapead

Pärastlõunal Saarte Häälega vesteldes ütles Hanso, et tehtud on ka esmane kohtade jaotus. Linnapea koht sotsiaaldemokraatidele (Hannes Hanso), volikogu esimehe koht IRL-ile (Toomas Takkis). Abilinnapea kohti jääb linnavalitsusse endiselt vaid kaks: “pehme” (sotsiaaltöö ja haridus) ja “tugev” (majandus, ehitus, rahandus). Esimene neist kuuluks sotsidele ja teine IRL-ile. Need on esmased jaotused, kindlasti tuleb neid Hanso sõnul veel, kuid nimedest rohkem räägitud pole.

Kahe läbirääkimistevooru vahel käisid kõik kandideerinud linnapeakandidaadid ka Kadi raadios, kus kinnitati juba öösel alguse saanud läbirääkimisi.

“Täna saab öelda, et plaanis on koalitsioon sotsiaaldemokraatidega,” kinnitas Isamaa ja Res Publica Liidu esinumber Toomas Takkis juba öösel väljaöeldut. Ta lisas, et igasugused variandid, ka kolmeliikmeline (SDE, IRL, RE) koalitsioon oli IRL-i juhatuses arutusel. “Leiti, et praegune positsioon kaheses koalitsioonis oleks tulevikku silmas pidades kõige mõistlikum,” ütles Takkis.

Hanso sõnul on neil ühised nägemused Saaremaa omavalitsuste koostöö parandamise, linnasüsteemi töötajate palgatõusu, linnavalitsuse struktuuri muutmise kohta. “Mulle tundub, et meil on IRL-iga ühist nimetajat palju,” tõdes Hanso.

Keskerakonnast ainsana volikokku pääsenud Mart Mäeker arvas, et ehk muutub linnavalitsemises üht-teist. “Ehk eelarvepool ja inimestesse suhtumine läheb linnas nüüd veidi sotsiaalsemaks ja inimlikumaks. Et niipalju ei deklareerita seda uhkust kõige üle, vaid vaadatakse sisulisi asju, mis igapäevast elu puudutavad,” ütles Mäeker, kes lubas kindlasti volikogu töös osaleda.

Pöidel tuleb võimule isa Hanso

Pöide vallas enamuse saanud sotsiaaldemokraatide esinumber, Hannes Hanso isa Andres Hanso on oma sõnul valmis vallavanemaks hakkama. “Ega seal saagi vist teisiti mõtlemist olla,” arvas ta.

Juhul kui Andres Hanso saab vallavanemaks ja tema poeg Hannes Hanso Kuressaare linnapeaks, on Saaremaal sündimas pretsedenditu olukord, kus kaks omavalitsusjuhti on isa ja poeg. Samas on neil Saaremaa tuleviku osas ka erimeelsusi. Nimelt on Hannes väljendanud arvamust, et Saaremaa halduskorraldust peaks muutma, kuid Andres on selle põhimõtteline vastane.

Kui Hannes Hanso eile Saarte Häälega rääkis, tunnistas ta, et ju läheb isaga sel teemal piikide murdmiseks. “Läheb, läheb,” kinnitas ka vanem Hanso. “Niikaua kui Hannes pole mulle selgeks teinud ja paberil seletanud, kuidas Pöide valla inimese elu valdade kokkuliitmisest paremaks läheb, olen mina selle vastu,” ütles ta.


Valimiste suurim kukkuja oli Urve Tiidus

Valimistel võis täheldada nii mõnegi kandidaadi põrumist. Vaieldamatult pidi suurimat populaarsuse kadu – võrreldes nelja aasta taguse ajaga – tunnistama Urve Tiidus. Seekord kogus ta Kuressaares vaid 163 häält toonase 1290 vastu. Põrus ka Jaanus Tamkivi, kes kaotas linnas üle poole häältest, arvud vastavalt 84 ja 197.

Kaarmalt võib esile tuua senises vallavalitsemises tegusa Margus Männiku, kelle häälte arv kukkus 40 pealt 20 peale. Kihelkonnal ei pääsenud volikogusse 2009. aastal 46 häält kogunud, kuid nüüd üksikkandidaadina vaid 14 häält saanud Raivo Lõbus.

Lümandas sai hävitava kaotuse osaliseks senine opositsiooniliider Tarmo Pikner, kelle häältesaak kahanes 33 pealt 10 peale ning kelle nimekiri volikokku ei pääsenud.

Vallavanema kohta väga nadi tulemuse saavutas Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär. Eelmistel valimistel 142 häält kogunud Põlluäär pidi nüüd leppima vaid 77 häälega.

Ruhnus on kogutud häälte arvud küll väikesed, kuid üllatusena ei saanud volikogusse senine vallavõimu arvustaja Kaarel Lauk ning volikogu esimehe kohast peab loobuma Sirje Simson, kes nüüd volikogusse ei pääsenudki.

Volikogu esimees peab vahetuma ka Salmel, kus Meelis Juhandi sai 24 hääle asemel 16 ega pääse volikogusse asendusliikmena ka juhul, kui Kalmer Poopuu jätkab vallavanemana.

Print Friendly, PDF & Email