Tuule Grupp pani Muhumaa suurima farmi taas piima tootma (2)

Tuule Grupp pani Muhumaa suurima farmi taas piima tootma

UUS PÕLVKOND: Noored loomakasvatajad Kairi Troska (Hellamaa farmi juhataja) ja Pöide AG juhatuse liige Egon Jürisson koos vasikaga, kellest paari aastaga saab piimakarjale tubli täiendus. Foto: Sander Ilvest

Pärast pooleteiseaastast vaheaega hakkas Muhus taas tööle saare suurim piimatootmisüksus Hellamaa piimafarm, kuhu Tuule Grupp tõi Pöide vallast Oti farmist 180 lüpsilehma.

“1. oktoobril õnnestus kogu kari ühe päevaga üle tuua ja õhtul läks kohe ka lüpsiks,” ütles Tuule Gruppi kuuluva Pöide AG OÜ juhatuse liige Egon Jürisson. Juba päev hiljem oli Hellamaale taas asja ka Saaremaa piimatööstuse piimavarumisautol, et viia esimesed tonnid piima Kuressaare juustu- ja jogurtimeistritele.

Egon Jürisson möönis, et ehkki 180 looma kolimine läks suhteliselt valutult, põhjustab harjumuspärase keskkonna vahetus loomadel esialgu väljalüpsis väikseid tagasilööke, samuti vajavad lehmad harjumist uute lüpsjatega.

Lihaveised Pöidele ja Audlasse

Lüpsikarja Pöidest Muhusse kolimise peamiseks põhjuseks nimetas Egon Jürisson ettevõtte strateegia muutumist, mille tulemusena tahetakse kõik Ida-Saaremaal ja Muhu saarel paiknevad lihaveised koondada Pöidele ja Audlasse. Samuti on Hellamaa farmihoone juba eelnevalt tehtud investeeringute tõttu sobilikum just piimakarja pidamiseks. Seni hoiti eelmistest omanikest tühjaks jäänud laudas lihaloomi, kuid vabaduses sündinud ja vabadusega harjunud lihaveistele oli lõaspidamine halb lahendus.

280-kohalises Hellamaa lüpsilaudas on praegu veel sada tühja kohta, mis kavatsetakse lüpsilehmadega täita lähema kolme aasta jooksul. Massilist loomade ostu plaanis ei ole, karja hakatakse suurendama järk-järgult Hellamaa farmi noorkarja arvelt. Valdavalt koosneb Hellamaa lüpsikari eesti punasest tõust, aga leidub ka nii punasekirjusid kui ka mustakirjusid holsteine.

Lüpsikarja endine kodu Pöide vallas Otil on nüüdsest lihaloomade laut, kus hoitakse nii noorkarja kui ka põhikarja loomi. Põhikarja 80 lihalooma jääb edasi ka Hellamaa farmi.

Hellamaa farmi töötajate leidmisega Jürissoni sõnul suuri probleeme polnud ja suurema osa farmis töötajatest moodustavad muhulased, vaid paar inimest käib tööl Pöidelt.

“Arvasin, et kohapealse tööjõu leidmisega tekib tunduvalt suuremaid probleeme, aga võib öelda, et läks ikkagi suhteliselt valutult, inimesed tulid ise uurima ja küsima,” rääkis Jürisson, kelle sõnul tuli Muhusse tagasi ka üks aastaid Soomes farmis töötanud naine. “Inimesed tahavad ikkagi koju tagasi tulla ja töötada kodu lähedal, vaatamata sellele, et Soome palgatase on kindlasti märkimisväärselt kõrgem Eesti omast. Samas on hea, et suutsime sellise võimaluse tekitada,” möönis ta. Kokku saab farmis tööd 12 inimest, kellest mitmed on ka varem Hellamaal lehmi lüpsnud. Pöidelt tuli meeskonda kaasa ka farmijuhataja Kairi Troska.

Et ajalehe külaskäik Hellamaale sattus ajale, mil lüps oli juba lõppenud ja inimesed koju läinud, siis ühegi lüpsjaga meil kohtuda ei õnnestunud. Egon Jürisson kinnitas aga, et töötajate silmad säravad ja nad on rõõmsad. “Seda just iga päev ei näe, et inimesed sellise pühendumise ja optimismiga tööd teevad,” oli Jürisson rahul.

Silo Muhu saare rohumaadelt

Hellamaa farmi silo tehakse Jürissoni sõnul eranditult Muhu saare rohumaadelt, mis asuvad laiali üle saare. “Ka maade seisukohalt on oluline, et piirkonnas oleks suurtootmist, mis sunnib tootjaid rohkem pingutama ja investeerima, et saada olemasolevatelt maadelt suuremaid saake ja kvaliteetsemat rohumassi,” märkis Jürisson.

Hea uudis on seegi, et augusti algusest töötab Tuule Grupi loomakasvatusettevõtetes mandrilt tulnud noor looma-arst Laura Lugus, kes lõpetas sel aastal maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi.

Jürissoni sõnul õnnestus tal teotahteline noor inimene Saaremaale palgata oma ravimifirmades töötavate sõprade kaudu, kes veterinaari leidmisele jõudumööda kaasa aitasid. Enne Saaremaale tulekut töötas Laura Lugus paar kuud ühes Eesti suuremas piimakarjakasvatusettevõttes Väätsa Agro, aga otsustas saarlaste õnneks siiski Saaremaale tulla.

Pöide AG-ga seotud AS Saaremaa Lihatööstus ostis Hellamaal asuva Muhu saare suurima loomakasvatusettevõtte OÜ Muhu Farmid aktsiaseltsilt Ühinenud Farmid möödunud sügisel. Tehing sisaldas farmikompleksi koos sinna juurde kuuluvate maade ja rendimaadega ning 180-pealise maheveisekarjaga. Piimatootmise oli Hellamaa farmi endine omanik lõpetanud 2012. aasta algul.

Print Friendly, PDF & Email