Kruusakarjäär võib peita muistse merelahingu jälgi

Kruusakarjäär võib peita muistse merelahingu jälgi

KUNAGINE LAHINGUPAIK? Nüüd kasvavad odaotsa leidmise kohas noored männid. Heino Himmist on veendunud, et teaduslikud uuringud “põtkul” annaksid siiski huvitavaid leide. Foto: Irina Mägi

Saarte Hääle ajalooküljel 14. septembril ilmunud Jaan Laasi artikli “Kus toimus 1215. aasta merelahing Saaremaa rannikul” peale pöördus toimetusse nüüd Lümanda vallas elav Heino Himmist.

Ta on veendunud, et ajalooline merelahing toimus just Lõmala sadama juures. Põhjust seda uskuda on tal enda sõnul küllaga.

1948. aastal, umbes kümneaastase poisikesena emakodus Rinka talus elades jälgis ta huviga, kuidas kõrval asuvas Lõmala mõisas elavad punaväelased tema maja kõrvale kaitsekraavi kaevasid. Äkki ilmus maa seest välja ligi poolemeetrine odaots.

Poiss küsis selle endale. Lisaks odaotsale leiti veel vähemalt kolme inimese luud. Sõdurid sättisid kolbad ja kondid kõik ilusasti kaevikuservale ritta. Odaotsale tegi Heino puust varre taha ja ihus kenasti teravaks. Seda oli siis hea sõpradega koos kuuriseina sisse visata. Hiljem oli odaots angerjapüügil märgiks.

“Ära ta kuskile kadus,” ei osanud eakas mees leiu hilisema saatuse kohta midagi täpsemat öelda.

Samast künkast olla luid leitud juba Eesti vabariigi ajal. Näiteks olid talgulised 30-ndatel aastatel kruusaaugust leitud kaks pealuud sättinud rehepeksugarnituurile kaunistusteks. Ning 1941. aastal olid punaväelased Heino ema jutu järgi randa kaevikuid kaevates leidnud mitu suurt nuga, mis Heino arvates võisid vabalt mõõgad olla. Maja juures olnud kartulimaalt leitud aga kolm metallraha.

Tänaseks on kruusakünkast suurem osa ära veetud. Sõrve sovhoos kasutas seda ala karjäärina.

Print Friendly, PDF & Email