Ilmar Raagi Kertu sai just selline, kui pidi (Galerii esilinastuselt!) (6)

Ilmar Raagi Kertu sai just selline kui pidi

“KERTU” JÕUDIS KINOLINALE: Eile õhtul Kuressaarde oma “Kertu” esilinastusele saabunud Ilmar Raagi sõnul jäi tal veidi küll filmi osas kripeldama, kuid ta teab, et täpselt nii ongi õige. Foto: Irina Mägi

Eile õhtul esilinastus Kuressaare linnateatri TeatriKinos saarlasest filmimehe Ilmar Raagi verivärske film “Kertu”, mis purki püütud just Saaremaal. Ehkki Raag tunneb, et veidi jäi filmiga hinge kripeldama, teab ta, et nii ongi õige.

Ilmar Raag tõdes päev enne filmi esilinastumist usutluses Saarte Häälele, et režissöör, kes jääb tehtuga täiesti rahule, on ilmselt analüüsivõimeta idioot. “Meil oli ligi tund aega filmitud materjali, mis jäi lõplikust filmist välja,” nentis Raag. “Tean, et see on vajalik, aga kripeldab ikkagi.”

Kertu looks sai ta ainest mitmelt poolt. “On tõsi, et kuulan, mida inimesed räägivad, sest tõelised lood on tihti kõige huvitavamad, aga neil pärislugudel puuduvad tihti arengud ja lõpud,” tähendas ta. Seetõttu ei saa ta ka oma sõnul öelda, et filmis räägitud lugu on juhtunud päriselt.

Kertu, kes pole tegelikult kohtlane

Kõige rohkem mõjutas Ilmar Raagi seda lugu selliselt kirjutama, nagu see välja kukkus, Saaremaalt pärit naistearsti Häli Metsa kunagi räägitud jutt ühest tüdrukust, kes alles operatsioonilaual otsustas, et ta ikkagi ei tee aborti ja tahab oma lapse alles jätta.

Teisalt olid allikateks ka Tartu naiste varjupaiga ekspertide räägitud seigad eesti naiste elust. “Kuid loo põhiliini, mis on armastuse lugu, olen ma kokku seadnud siiski omaenese mõttemaailmast,” kinnitas Raag.

Ursula Ratasepp suutis oma rollisooritusega tabada seda Kertut, keda Raag vaimusilmas nägi, ideaalselt. “Ursula on fantastiline,” nentis ta ja avaldas lootust, et siit edasi pakutakse näitlejatarile aina paremaid filmirolle. “See on tüdruk, keda tahad hoida ja kellesse kaitsja instinktiga mehed võivad ka armuda.”

Filmi kirjelduse kohaselt peetakse Kertut kohtlaseks. Elus on aga tihti nõnda, et kohtlaseks peetakse inimest, keda millegipärast ei mõisteta, kuid kes tegelikult ei ole teps mitte selline, kui teda lähemalt tundma õppida. Raag on nõus, et just nii on ka tema filmiloos.

Raagi Kertut peetakse kohtlaseks eelkõige seetõttu, et ta ei suhtle kuigi kergelt. Selle põhjus on aga noore naise vanemates, kes on ühel hetkel ise hakanud teda kohtlema kui kohtlast. “Võime tihti saada selleks, kelleks teised meid nimetavad ja peavad, sest need teised loovad olukordi, kus justnagu ei saagi teisiti käituda,” selgitas Raag. Kertu on tema sõnul negatiivse enesesisenduse ohver ja filmi lugu on sellest, kuidas ta hakkab endasse uskuma.

Filmis Villut kehastanud Mait Malmsten mainis hiljuti ühes intervjuus, et “Kertu” film räägib muuhulgas pilastusest ja nii see tõepoolest on. “Verepilastus võib inimestele jätta väga sügavaid sisemisi haavasid,” tõdes Raag.

Rahul, et võtted olid just Saaremaal

Võtteperioodile Saaremaal jääb Ilmar Raag tagasi vaatama hea sõnaga. See oli tema jaoks üks ilusamaid kogemusi ja ta on väga rahul, et filmi just siia tegema tuli. “Tihti jäädakse ju võtetega Tallinna ligidale, et kokku hoida öömajakulusid, aga tulemuseks on see, et ei teki seda tõelist meeskonnatunnet ja maksimaalset keskendumist konkreetsele tööle,” selgitas ta.

Lisaks vedas filmitegijail Raagi sõnul väga öömajaga Karala külas Mardi talus. Kogu meeskonnal olnud seal tunne, et neid hoitakse, ning Raag loodab, et see tunne väljendub ka filmis.

Filmis lõi kaasa ka mitmeid kohalikke inimesi ja vallateatrite näitlejaid. Nimesid välja toomata kinnitas Raag, et jäi ka nendega väga rahule. Eriti tore oli tema arvates väike stseen poe taga, kus mehed õlut libistasid ja juttu ajasid. “Kohalikud näitlejad olid seal nii usutavad, et pidime neid paradoksaalselt vähemaks lõikama. Muidu oli liiga hästi aru saada, et Mait Malmsteni mängitud Villu on tegelikult ikka linnamees.”


“Kertu”

Osades: Ursula Ratasepp, Mait Malmsten, Leila Säälik, Külliki Saldre, Peeter Tammearu jt. Režissöör Ilmar Raag, operaator Kristjan-Jaak Nuudi, kunstnikud Jaagup Roomet ja Kristjan Suits, monteerija Tambet Tasuja, produtsent Riina Sildos, tootja Amrion OÜ.

Kuressaare TeatriKinos 9. oktoobril kell 15 ja 18, 10. oktoobril kell 15 ja 18.

 

Print Friendly, PDF & Email