Koguva karjääri lahingumüra tekitas küsimusi (2)

Pühapäeval Muhus Koguva karjääris toimunud Kaitseliidu laskeharjutusega kaasnenud lahingumüra kostis seekord ka Koguva ja Orissaare piirkonna elanikeni. Toimetusse helistanud meesterahvas soovis teada, mis karjääris täpsemalt toimus.

Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik kolonelleitnant Kristjan Moora selgitas, et paaril korral aastas on Kaitseliidul vaja korraldada oma liikmetele praktilist laskeväljaõpet tankitõrjerelvadest, mis teevad tavalisest püssipaugust valjema kõmaka.

Malevapealik lubas, et järgmine kord, pühapäeval, 27. oktoobril kavas olev laskeharjutus korraldatakse kõigile huvilistele avatud üritusena ja kohalikel elanikel on võimalik ligidalt näha kõiki neid relvi, mis on Kaitseliidule Eesti riigi sõjaliseks kaitseks eraldatud.

“Kutsume Muhu rahva oma laskeharjutust vaatama, pakume suppi, kohvi ja saiakesi ning pärast laskeharjutuste toimumist korraldame ehk isegi simmani, nagu ikka pärast talguid tehakse,” kergitas Moora veidi katet maleva tulevikuplaanidelt.

Tema sõnul soovib Kaitseliit eelolevatel laskeharjutustel rahvale näidata seda tulejõudu, mis neil praegu olemas on. Külastajatele pannakse vaatamiseks välja relvanäitus. Pealtvaatajatele seatakse laskeharjutusest ohutusse kaugusse üles eraldi vaatluskohad, kust on võimalik toimuvat jälgida.

“Pealtvaatajate kaasamine eeldab meilt tavapärasest põhjalikumaid ettevalmistusi ja täiendavat turvameeskonda, kes külastajate ohutuse eest hoolitseb. Möödunud nädalavahetusel toimunud treeninglaskmistelt kostnud lahingumüra ilmselt äratas inimestes huvi Kaitseliidu laskeharjutuste vastu,” tõdes malevapealik.

Kaitseliidu Saaremaa malev korraldab väljaõppeks vajalikke laskeharjutusi peamiselt sügistalvisel perioodil. “Ajaliselt korraldame olulisemad laskeharjutused siis, kui lindude pesitsemisperiood on lõppenud ja turistid on saarelt lahkunud,” ütles Moora.

Kaitseliidu praktiline laskeväljaõpe peab hõlmama kõiki neid relvasüsteeme, mis üksustele seni on eraldatud ja mille kasutamiseks peavad maleva liikmed vajadusel valmis olema. Möödunud pühapäeval oligi tegemist tavapärastele nõuetele vastavalt kokkulepitud laskeharjutusega, millest inimesi teavitati eelnevalt ajalehtedes avaldatud teadaandega.

Kaitseliidu laskeharjutustel saavad praktilist laskeoskust treenida vaid eelneva väljaõppe läbinud malevaliikmed.

Koguva külavanem Jüri Schmuul ütles, et temale seni keegi laskeharjutuste pärast kaebust esitanud ei ole. Teda ennast harjutused ei sega. “Kuulda on, et midagi seal täristatakse, midagi lastakse,” sõnas külavanem. Avalikku laskeharjutust lubas ta aga kindlasti vaatama minna.

Print Friendly, PDF & Email