Kasse paadid – rahva ja riigipeade lemmikud (2)

Kasse paadid rahva ja riigipeade lemmikud

ISA-POEGA PAADIEHITAJAD: Tööpäevad Kasse Paatide töökojas Saiklas on pikad, ent mehed ei kurda. Nii Taavi kui ka Fred on paadiehitusele pühendunud. Foto: Sander Ilvest

Osaühing Kasse Paadid võis äsja tähistada oma 20. sünnipäeva. Ilusa disainiga rahvalemmikuid on ettevõte tootnud selle ajaga mitu tuhat ning inimeste isu heade paatide järele ei paista raugevat.

Kasse Paatide juhataja ja tootja Fred Keerti sõnutsi on tal olemas kõigi klientide andmed, kellele ta on kunagi paadi müünud, algusest peale. Kui palju neid paate on olnud, ta peast päris täpselt öelda ei oska, kuid tublisti üle 2000 on neid olnud.

Selle küsimusega, kas Kasse kõikse parem paat on, on Keerti sõnul lood nagu elukaaslasega. “Sinule võib ta olla kõige parem, mulle ei sobiks võib-olla üldse,” naerab ta. Kui vaadata aga sedapidi, kui palju paate ettevõte teinud on, siis see ütleb tõesti nii mõndagi. Pealegi, eks Kasse paadid ole hästi õnnestunud ka.

Keert ütleb, et kui paadi hind tõusis, hakkasid inimesed ütlema, et tehku nad üks odavam mudel ka. Nõnda siis tehti sama paat ilma tekiääreta, mis on hinna poolest 20% odavam.

80 protsenti Kasse paate

“ARK-i rahvas ütleb, et 80% on meie paate saarel. Teised trügivad, teevad kampaaniaid ja mida kõike, aga ilmselt on Kasse võrgupaadiks ikka väga õnnestunud paat,” võib Fred Keert rahul olla. Seda enam, et paat sobib mitte ainult võrgupaadiks, vaid ka landiloopimiseks ja niisama merel käimiseks.

Keerti sõbrad on teda vahel hoiatanud, et ega ta saarel enam müüa saa, kuna nii paljud on Kasse paadi juba soetanud. Kuid seni pole see hoiatus tõeks läinud. “Ei ole hirmu, et müük lõpeks. See võib küll väheneda, kuna paadi iga on, ma ei julge öeldagi, kuivõrd pikk,” nendib ta.

Keert tunnistab, et ega Eesti turg teda väga enam tõmbagi. Eestis saab ta paadi eest maksimaalselt 1400 eurot. Sama paat maksab Soomes aga 1800 eurot, Saksamaal 2100 eurot. Ta toob näite Turu messilt, kus on käidud kuus aastat. Esimesel aastal ei juhtunud midagi. “Praegu on aga nii, et ise otsivad meid üles. Helsingi messil olin mullu esimest korda, saime ühe lepingu. Sel aastal aga 12, tuntus tekib kiiresti.” Kasse Paatide juhataja hinnangul aitab paadiehitus ära elada, kuid rikkaks sellega ei saa.

Paate tootma hakates mõeldi ka nn reklaamlause peale. Mõtteist käis läbi “laisa inimese paat”, kuna erilist hoolitsust Kasse paat ei vaja. Kuna inimene üldjuhul oma laiskust tunnistada ei taha, siis seda lauset ei valitud. “Kasse on tegelikult ka nn presidendipaat, see kingiti mõlemale presidendile, nii Lennart Merile kui ka Arnold Rüütlile. Ma loodan, et Ilves ka Kasse ostab või talle kingitakse,” itsitab Keert.

Müügi juures mängib rolli kindlasti ilm. Kuna ilmselt keegi ei tea öelda, millist ilma on kevadel oodata, ei tea ka paadiehitaja täpselt, palju paate ta ette teha võib. Teine asi on see, et rahaga pole lihtne. Eestis on pankade tingimused Fred Keerti sõnul karmid. Kui panga abi kasutada, siis annaks Kasse Paatide taoline väike ettevõte kogu kasumi lõppkokkuvõttes ikka pangale ära. Seega saab paate teha nii palju, kui endal rahakott kannatab.

Kurjustab turu solkijatega

Seda enam on Fred Keert kuri nende tootjate peale, kes turgu madalate hindadega lörtsima kipuvad. “Väikeste paatide tootjaid on Eestis tekkinud nagu muda. Neil on vaja paatidest lahti saada ja siis tehakse igasugu hinnakaid,” räägib ta, kinnitades, et tema seda teed minna ei kavatse. “Eesti uued tootjad on lühinägelikud ja ma leian, et nad on sõna otseses mõttes turu solkijad,” nendib ta.

Keert toob näite, et analoogseid paate müüb üks vahendaja Prantsusmaal 2400 euroga, Hamburgi messil oli üks tootja esimesel päeval 1400 euroga müümas. Hiljem lasi hinna 1200 euro peale ning lõpuks koguni 1000 euro peale. “Sellist pulli ei tehta!” kurjustab ta. Sellega tehakse karuteene kõigile Eesti tootjatele. Kasse müüb oma tekiäärega paati Eestis 1400 euroga, tekiääreta ehk odavamat paati 200 eurot odavamalt.

Kasse paadi kõige parem reklaam on paat ise. Kõigil paatidel on ettevõtte kontaktandmed peal ja tänu sellele on tekkinud hulgaliselt ostjaid. “Selliseid juhuseid, kus inimene on näinud, et naaber on paadi ostnud, ja tuleb siis kohale, et tema tahab ka sellist paati, on palju olnud,” märgib Keert. Lisaks olevat 90% Eesti paadilaenutustes Kasse paadid. Suuremad neist Pirital ja Pühajärvel.


Otsivad häid töötajaid juurde

Ettevõttel täitus küll 20 aastat, kuid Kasse paate on kauemgi tehtud. Teised omanikud ostis praegune tootja omal ajal välja. Praegu vihutakse tööd teha kolmekesi – Fred ise, ta poeg Taavi ja firma raudvara Mati Männik, kel paadiehitusstaaži 25 aastat. “Paljuski tänu temale viimased aastad asi on toiminud, mina olen palju sõidus, aga tema on nagu “paha haigus” – kogu aeg tööl,” naerab Fred Keert.

Kuna messe on palju ja kevadel on peaaegu kogu aeg üks mees sõidus, tuleb Fredi sõnul enne uut aastat töötajaid juurde leida. Kui turg vähegi normaalne on, siis tuleb kevadel töökäsi veelgi otsida. Seega ootavad Kasse Paadid väga, et paadiehitajad, kes tööd otsivad, juba praegu endast märku annaksid. Nii kui üks inimene juures, tähendab see tootmises hoopis uut paatide arvu.

Taavi Keert asus isale tööl appi kaheksa aastat tagasi ja temagi jaoks pole probleem paat otsast lõpuni valmis teha. Eduka äri reegel number üks on tema arvates see, et töö ei tohi olla nüristav. “Kui igav on, siis raiskad oma elu. Meil on lõbus kogu aeg,” kinnitab ta.

Ta on ka harjunud messidel paate tutvustamas käima. Sellega on noormehe sõnul umbes nõnda, et kui kõneledes on võimalik paadi kohta öelda sada sõna, siis sellega, kui paat vaatamiseks väljas on, on öeldud tuhat sõna. “Kui sul on näidata video sellest, kuidas paat sõidab, siis ütled kliendile juba sootuks 10 000 sõna ja see müüb.”

Print Friendly, PDF & Email