Lembehetkedeks Tehumardi lahingus aega ei olnud

Lembehetkedeks Tehumardi lahingus aega ei olnud

LAHINGU JÄREL: Saksa kolonnist Tehumardi lahinguväljale maha jäänud USA trofeesoomuk M3 Stuart.

Tehumardi lahing on üks legendaarsemaid II maailmasõja ajal Eestis peetud lahinguid. Hiljuti ilmunud Saaremaa Muuseumi Kaheaastaraamatus kirjutab Raul Salumäe, et tegelikult pole ajaloolastel ligilähedastki ettekujutust, mis 70 aastat tagasi oktoobri alguses Tehumardil toimus. Raul Salumäe võtab teema pikemalt kokku intervjuus Saarte Häälele.

Teie jutust kaheaastaraamatus võib aru saada, et Tehumardi lahing polnud siiski päris selline, nagu seni laiemalt teatud on.

Tuleb tunnistada, et Tehumardi lahingut kajastavate seni kättesaadaval olnud materjalidega põhjalikumalt tutvunud ajaloolastelgi pole ligilähedastki ettekujutust, mis seal Tehumardi küla rannaniitudel 1944. aasta 8. oktoobri hilistel õhtu- ja varastel hommikutundidel õigupoolest juhtus.

Olemasolevad andmed on fragmentaarsed, segiläbi tahtlike ja tahtmatute moonutustega ning nende põhjal sündinud kirjeldused on enamasti järjepanu üksteise pealt maha kirjutatud, tõest üpris kaugel, parimal juhul ehk siiski vaid tugevalt moonutatud.

Tõese andmestikuni väljajõudmiseks pole praegu ka paremini rahastatud teadusasutustes töötavatel ajaloolastel kuigi suuri lootusi. Võin aga kinnitada, et Tehumardi lahingu ulatus ja seal langenute arv on seni silmnähtavalt üle paisutatud.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email