Omandikaitsest nii- ja naamoodi (5)

Olles juba ülikooliajast aktiivselt tegutsenud disaini ja rahvusliku sisekujunduse alal, olen aeg-ajalt ikka kokku põrganud ebameeldivate juhustega, kus ehitaja on oma kodulehele üles riputanud minu projekteeritud või kujundatud parimad palad või majaomanik, kes on minu käest nõu küsinud või mind koguni projektipõhiselt tööle palganud, pärast ajakirjanikele vaimustunult sädistab, kuidas ta kõik ise tegi.

Tavaliselt panevad sellised asjad ainult käsi laiutama või muigama. Seekord mul kannatus katkes…

Nimelt olen juba mõnda aega kasutanud fotoateljee Karli Foto teenuseid, küll piltide raamimisel, küll aeg-ajalt ka omaenda ja vanaema akvarellide ülespildistamiseks tikandite tarvis digifailide tegemiseks ning ühe viimase tellimusena ka oma vanaaegsete käsitöötikanditega tekkide kollektsiooni osa ülespildistamiseks.

Fotosid soovisin kasutada ühe suurema isikliku projekti disaini osadena, sealhulgas portselanil ja mööblil. Tööd on Karli Fotos enamasti ikka korralikult tehtud ja kuigi omanikuhärral on alati kiire ja ta mitte alati ei mäleta kokkuleppeid täpselt sama hästi kui mina, sain ka seekord oma töö lõpuks kätte, tasusin selle eest rammusa ateljeearve ja asusin oma asjakestega toimetama.

Suur oli aga minu imestus, kui järgmine kord (see oli siis paari kuu pärast) pilti raamima tulles leidsin ateljee riiulilt kohvitassid (4 tk) mulle kuuluva tikitud teki piltidega. Küsimusele, et ohoo, minu internetioksjonilt kalli hinna eest ostetud tekk tassi peal, imestas leti taga olnud naisterahvas siiralt: “Ei saa olla!”

Veidi murelikke mõtteid mõlgutades läksin koju ja tirisin teki välja. No… on ikka küll minu tekk!

Järgmine kord ateljees pahandasin, et mulle ei meeldi see mitte ja mis nad oma arust teevad. Seepeale teatas härra Roost kiiruga mööda tormates mulle üsna mühaklikult, et ega neid tasse müüda, see on ainult näidis, ja mis siis!

Tassidel oli aga täiesti konkreetne hind peal.

Loo haripunkt ei olnudki veel aga möödas. Mõne aja pärast külastas mind üks minu headest sõbrannadest ja voila! – külakostiks tõi ta, ise rõõmust särades, mulle nii lahedad tassid! Minu oma tekipiltidega, ahjusoojad, otse Karli Fotost ja just needsamad NÄIDISED, mida ei müüda.

Kokkuvõtteks tahaksin manitseda kõiki oma koostööpartnereid, disainereid ja kunstnikke mõtlema oma omandi ja ideede turvalisuse peale, sest muidu, mis järgmiseks? Sinu või minu töödest kalender võõrale mehele raha teenimas, vanaema pilt T-särgil?

Maria Kaljuste
ettevõtja

Print Friendly, PDF & Email