Keskmine palk on Saaremaal tõusnud (17)

Saare maakonnas oli statistikaameti andmeil keskmine palk tänavu II kvartalis 72 euro võrra kõrgem kui esimeses kvartalis. Siiski oli keskmine palk Saare maakonnas Eesti keskmisest üle 200 euro madalam.

Kui selle aasta esimesel kolmel kuul oli Saare maakonnas keskmine brutokuupalk 697 eurot, siis II kvartalis oli see statistika kohaselt 769 eurot. Kui maksud maha arvata, ei paistnud pilt siiski enam nii roosiline. Keskmine netokuupalk oli Saare maakonnas II kvartalis 620 eurot, I kvartalis aga kõigest 566 eurot.

Saarte Hääl tegi keskmise palga teemal ka Kuressaares tänavaküsitluse ning üleüldine hinnang oli, et 769 euro suurune brutopalk võimaldaks ära elada küll. Samas igapäevaste kulude kõrvalt selle eest endale midagi eriti lubada ei saaks. Mõni ei uskunud, et paljud Saaremaal üldse sellist palka näevad, sest väga paljud teenivad ikka kõvasti vähem. Mõni kinnitas aga, et tema tutvuskonnas teenitakse isegi rohkem, kui statistikaameti andmed Saare maakonna keskmiseks brutopalgaks näitavad.

Kui vaadelda ka tunnipalkasid, siis selles osas pole märgatavat tõusu olnud. Keskmine brutotunnipalk oli Saare maakonnas I kvartalis 4,46 eurot, II kvartalis aga 4,54 eurot.

Võrreldes keskmisi töötasusid maakonniti, on Saare maakonna keskmine palk jätkuvalt madalamate seas. Kõige kõrgem oli keskmine brutopalk II kvartalis ootuspäraselt Harju maakonnas – 1096 eurot. Selle järgnesid Tartumaa 957 euro suuruse keskmise palgaga, Hiiumaa 827-eurose keskmise palgaga ning Ida-Virumaa ja Lääne-Virumaa, kus keskmine palk oli vastavalt 810 ja 809 eurot.

Saare maakond on oma keskmise brutopalga suurusega maakondade järjestuses tagantpoolt viies ehk 11. kohal. Saaremaale järgnevad Põlva, Valga, Jõgeva ja Viljandi maakond. Neis paigus oli keskmine brutokuupalk tänavu II kvartalis vastavalt 763 eurot, 758 eurot, 755 eurot ja 745 eurot.

Eesti keskmine brutokuupalk oli 2013. aasta II kvartalis 976 eurot ja brutotunnipalk 5,71 eurot. Mediaanpalk oli vabariigi kohta keskmiselt 705 eurot kuus. Maakondade lõikes eile maksu- ja tolliametilt andmeid saada ei õnnestunud.

Print Friendly, PDF & Email