Kas judos käivad tüdrukud on tehtud maasikavahust? (1)

kas judos käivad tüdrukud on tehtud maasikavahust

NOORIMAD: Treener Olev Väina valvsa pilgu all on maadlusmatil noorimad trennilapsed Anette Maria Liivas ja Aleksander Väin. Viimane toodi trenni juba 3-aastaselt. Foto: Sander Ilvest

Teadagi, et igal sügisel on algkooliealise lapse vanemate otsustada, millisesse huviringi oma võsuke kirja panna. Tavaliselt eelistatakse tüdrukutele laulmist, joonistamist, tantsimist. Poistele pigem füüsilist trenni, et saaksid oma pulbitseva energia kusagil välja elada.

Igal esmaspäeval, teisipäeval ja neljapäeval kell 16 kogunevad pisikesed judo-huvilised Kuressaare spordihoones, et oma jõud ja võtted proovile panna. Teadmiseks neile, kes päris täpselt ei tea, mida see spordiala tähendab, siis judo on heidetele ja kinnihoidmistele keskenduv Jaapani päritolu võitluskunst ja võitlusspordiala, sh olümpiaala. Proovile ei pane end ainult poisid, vaid ka tüdrukud. Kõige nooremad poisid trennis on 5-aastane Ramon Mägi ja 6-aastane Aleksander Väin, kõige noorem tüdruk 8-aastane Anette Maria Liivas.

Treener Olev Väin ütleb, et tõi oma pojapoja Aleksandri trenni juba 3-aastaselt. Anette Maria ja Ramon alustasid sel sügisel. “Tüdrukud on väga tublid, sest neil on rohkem kannatust ja panevad paremini tähele, mida peab tegema, tänu sellele on neid ka parem motiveerida,” selgitab Väin. “Mul on mitmed tüdrukud saanud mandril võistlustel medaleid.”

Küsimusele, kui kiiresti on võimalik lapsel end võistlusvormi saada, vastab Väin, et tal on olnud üks väga tubli tüdruk Debora Lehtsalu, kes 9-aastaselt alustades omandas judo-võtted kõigest kolme kuuga ning võistles end Eesti meistrivõistlustel hõbedale. “Kui on tahet ja soovi, siis on kõik võimalik.” Praegu käib Debora Audentese koolis Tallinnas ja saavutab seal väga häid tulemusi.

Treener meenutab veel kuue aasta tagust rahvusvahelist judo-turniiri, mis leidis aset Austrias, kus üks väga andekas tüdruk nimega Mergit Suurhans saavutas enne 1. klassi astumist raskemas kaalugrupis kuldmedali ja kergemas kaalugrupis hõbemedali.

Hakkab pihta

Kell on saanud 16 ja treener Olev Väin kutsub lapsed rivistusele, et treeninguga peale hakata. Treeneri jaapanikeelseid käsklusi järgides lapsed kord kükitavad, siis põlvitavad ja tõusevad taas püsti. Nagu igal spordialal peab ka judos tegema korraliku soojenduse, mis on väga põhjalik, sest üles peab soojendama kõik liigesed ja lihased. Lapsed jooksevad, küll ühtepidi, siis tagurpidi, siis külg ees. Põlvetõstejooks, sääretõstejooks, keerutades jooks, kükakil jooks ja pärast erinevaid jookse veel palju muid soojendavaid harjutusi.

Nüüd, kui soojendus tehtud, jagab treener lapsed kahte rühma, et võistlus saaks alata. Kaks võistkonda võistlevad mitmesugustes võistujooksmistes, edaspidi kukerpallitades, tagurpidi kukerpallitades, lõuatõstmises. Iga võidu eest saavad võistkonnad punkti. Kui võistlused läbi, võtavad lapsed paaridesse ja hakkavad judo-võtteid harjutama. Treener käib iga paari juures ja juhendab, jagab kiidusõnu ja kui vaja, kutsub korrale. Trenn lõpeb samamoodi, nagu algas – rivistusega. Pean tunnistama, et kogu trenni kõrvalt vaadates olin ka ise lõpuks väsinud, sest tegevust jagus seal küllaga.

Kõige parem on lapsel alustada treeninguid nooremas eas, 8–9-aastaselt, sest siis kinnituvad võtted kogu eluks. Pealegi annab trenn eluks hea füüsilise ettevalmistuse ja enesekindluse. Küsimusele, kas tüdrukud on alles nüüd oma jaoks judo avastanud, vastab Väin, et kui ta treenerina aastal 2002 alustas, oli tal lausa eraldi tüdrukuterühm, sest huvilisi oli nii palju. Praegu on tüdrukutel huviringide võimalusi rohkem ja judo on nende jaoks tahaplaanile jäänud.

Treenerit rõõmustab aga see, et kes on selle spordialaga alustanud, need sellele ka truuks jäävad. Umbes 20–25% on neid lapsi, kes tulevad, proovivad ja leiavad endale mingi muu tegevuse. Tavaliselt on lõpetamise põhjus see, et lapsevanemad on last sundinud trennis käima, kuid laps ise ei tunne end sel alal mugavalt.

Suured saavutused

Väikeste judokate rühmas on saavutatud juba mitu medalit, mille üle treener uhkust tunneb. 9-aastane Erik Kristo Kremm sai Narvas judoliidu karikaturniiril hõbemedali. Samas kehakaalus Sander Sepp sai pronksmedali. Kaisa Kuusksalu vanemast rühmast võitis samal turniiril aga kuldmedali.

Väikeste rühmas käiv 9-aastane Liina Hoogand on saanud Saaremaa meistrivõistlustel 2012. aasta detsembris ja Kuressaare meistrivõistlustel 2013. aasta mais kuldmedali.

Ent nii nagu maailm muutub iga päevaga, on ka lapsed aja jooksul muutunud. Kui enne olid lapsed tugevamad ja motiveeritumad, siis täna on nad treeneri sõnul paraku nõrgemad ega ole nii keskendunud kui varem.

Kui laste käest küsin, miks nad judo-trenni kasuks otsustasid, kuulen vastuseid, et keegi kas kiusab koolis või siis ema-isa tahtsid või et sõber kutsus.

Küsimusele, kas tüdrukud on tehtud maasikavahust, vastan aga, et kui osa ongi, siis judo-trennis need tüdrukud ei käi.

Kaidi Liivas

Print Friendly, PDF & Email