Juhan Parts: meil ei ole Leedoga sõda! (2)

Juhan Parts meil ei ole Leedoga sõda

TAHAB PARIMAT: Minister Juhan Partsi sõnul ei ole valitsuse soov laevaliikluse teemal jõudu kasutada, vaid teha koostööd parima kvaliteedi nimel. Foto: Raul Vinni

Kirjatükid parvlaevanduse teemal tihenevad võrdeliselt sellega, kui palju aega on jäänud praeguse teenuse osutamise lepingu lõpuni aastal 2016. Valitsus on võtnud kursi, et Väinamerel kurseerivad laevad peaksid kuuluma riigile ja teenus peaks samuti olema riigi kontrolli all. Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts kinnitas intervjuus Saarte Häälele, et valitsuse plaanist ei tasu otsida sõjapidamist praeguse vedajaga ega ka soovi asju jõuga paika panna.

Eile (vestlus toimus reedel, 27. sept – R. V.) oli valitsuskabineti nõupidamine. Esitasite seal oma visiooni parvlaevaliiklusest tulevikus. Mida rääkisite ja milline oli vastukaja kolleegidelt-ministritelt?

Me oleme sellega, mis saab pärast 2016. aasta oktoobrit, ministeeriumis tegelenud juba pikka aega. Seisukoht on, et arvestades senist kogemust oleks mõistlik, kui põhiinfrastruktuuri, mis lisaks sadamatele on ka laevad, kontrolliks riik. See tähendaks võimalikku ökonoomset lahendust ja konkurssi.

Valitsus andis sellest põhimõttest lähtuvalt esiteks mandaadi valmistada ette hange vajalike laevade ehitamiseks või ostmiseks. Ministrid tundsid huvi ja oli ka arutelu, et miks on vaja nelja laeva praeguse kolme asemele. Me oleme selle hiidlastega läbi arutanud ja veendumusel, et teenuse kvaliteedi säilimiseks on kummalegi liinile vaja kahte laeva. Nii et jutt käib siis nelja laeva hankimisest – ehitamisest või ostmisest.

Teiseks arutasime ka riigipoolset rahastusmudelit. Siin on teema laiem – kogu riigi laevastiku edasine haldamine ja investeering. Kui me räägime riigi laevastikust, siis on see palju enamat kui need reisilaevad, mis teenindavad saari, väikesaarte puhul riik ehitab ju sobivaid laevu nüüd ise ja pakub konkursiga välja. Aga riigi laevastik on märksa suurem – seal on piirivalvelaevad, seal on õlitõrjevõimekus, seal on jäämurdjad, mõõdistuslaevad, veeteede teenindamise laevad, mis on otseselt riigiametite käes.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email