Pärandiralli jõudis Muhus finišisse

Pärandiralli jõudis Muhus finišisse

KOOLITAJA: Inna Ligi Igakülast on Liiva pastoraadis toimuva Muhu pärandkultuurikooli eestvedaja. Foto: Tõnu Veldre

Pärandirallil osalejad tutvusid reedel Saaremaal Pöide kiriku ja Põripõllul asuva sõjavaramuuseumiga. Muhulased võõrustasid rallil osalejaid Liival Katariina kiriku pastoraadis.

Pärandiralli perenaine, Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuse juht Elo Lutsepp tundis Liivale jõudes heameelt saarlastest ja muhulastest, kes kõigis kolmes paigas rallirahvaga kohtuma tulid ja kultuuripärandi vastu sügavat huvi tundsid.

“Meie üks eesmärke ongi see, et inimesed kohtadel saaksid oma mõtteid avaldada. Eesti kultuuripärand on ju väga rikas. Igas maanurgas on oma kombed, traditsioonid, isegi tööriistad ja -võtted on erinevad.
Arhitektuuripärandist annab see ralli suurepärase ülevaate. Tänane päevgi andis ralliseltskonnale kuhjaga teadmisi juurde,” mainis Elo Lutsepp.

Saaremaalt pärit kirjanik ja ajakirjanik Tarmo Teder kõneles kuulajaile pärandist ja pärimusest. Ajalehe Sirp ajakirjanik ja mitme raamatu autor, endine kuressaarlane Teder rõhutas intervjuus Saarte Häälele, et tema peamine sõnum oli seekord raamatutest.

“Raamat ongi üks pärand, mis inimestest järele jääb. Isegi nõukaajal anti välja väga palju häid raamatuid, nende hulgas ka akadeemilisi väljaandeid. Tiraažid olid tollal üsna suured. Paljud trükised on kusagile riiulitele seisma jäänud. Seisev raamat on aga surnud raamat. Võiksime luua võrgustiku, kuhu inimesed saaksid seisma jäänud raamatud annetada. Sellised kohad võiksid olla vallamajad või küla seltsimajad. Tähtis on, et trükisõna säiliks ka järgmistele põlvedele,” rääkis Tarmo Teder.

Pöide kiriku perspektiivist kõneldes märkis kunstiajaloolane Kaur Alttoa, et pühakoja edasiseks restaureerimiseks peaks riik leidma võimaluse arhitektuuriväärtuse päästmiseks. Vaatamata sellele, et annetajaid on viimasel ajal vähemaks jäänud, ei tohi restaureerimistööde organiseerijad selles osas lootust kaotada.

Inna Ligi Muhu Igakülast on alustanud koos külakogukonnaga enam kui sada aastat tagasi Johannes Pääsukese pildistatud kuulsa külakaevu taastamist. Liiva pastoraadihoones, kus on praegu vanade Muhu uste ja akende näitus, on Inna Ligi eestvõtmisel alustanud pärandkultuurikool. Teemadest puudust ei tunta. Koolis õpetatakse seda, kuidas maju hoida ja hooldada. Kultuuripärandi alla mahub väga palju, alates Muhu mustritest ja lõpetades kas või vikatiga heina niitmisest.

Eesti meister käsivikatiga niitmises Mihkel Ling demonstreeris käsivikateid ja niitmisvõtteid, meenutas ka Võrumaal toimunud võistlusi, kus tal õnnestus esikoht võita.

Lastemängudest enne ja nüüd tegi ettekande Astrid Tuisk ja Muhu ehituspärandist andis ülevaate Heiki Pärdi.

Pärandiralli aruteludest, näitustest ja lauludest-tantsudest on siiani osa saanud üle 700 inimese ning EVM ja muinsuskaitseamet peavad praegu plaane jätkata pärandirallit 2014. aastal.

Lähemalt pärandiralli kohta: www.parandiaasta.ee/ralli.

Print Friendly, PDF & Email