Saare Paadis mängiti tulekahju (2)

Saare Paadis mängiti tulekahju

EDUKAS PÄÄSTEÕPPUS: Seekord toodi kõik “kannatanud” majast välja elusate ja tervetena. Foto: Sander Ilvest

Eile kell 10.06 teatati häirekeskusele, et Nasva külas on süttinud Saare Paadi kontorihoone. Teataja sõnul asus tulekolle kolmekordse hoone teisel korrusel, aga juba immitses suitsu välja ka kolmanda korruse akendest ja katusest.

Teataja lisas, et kontoriga piirneb ka suur tootmistsehh, ning et majas on inimesed sees ja osa neist on hoone katusel.

Sellise stsenaariumi järgi algas päästeõppus, harjutamaks tulekahju kustutamist tehases.

Suurõnnetusele reageerisid peaaegu kõik maakonna päästeüksused. Tegeliku tuleõnnetuse korral oleks kaasatud ka politsei, kiirabi ja elektrifirma, kes pidanuks voolu välja lülitama.

Esimesena saabus üheksa minuti jooksul kohale Kuressaare päästjate põhimasin koos paagiga. Vaid minut hiljem jõudsid kohale Torgu vabatahtlikud. Tõenäoliselt olid Torgu mehed tulnud linna varusid täiendama, sest kümmekonna minutiga Iidelt Nasvale jõudmine tähendanuks kiiruse maailmarekordit. Kihelkonna riikliku komando järel saabusid Pihtla vabatahtlikud ja 27 minutit hiljem Orissaare komando päästjad.

Katusel olevate naiste alla toomiseks kasutati tõstukauto abi. Suitsu täis hoonesse oli peidetud kolm elusat kannatanut ja mitmed nukud, keda päästjad otsima asusid. Erandkorras said ka ajakirjanduse esindajad suitsusukeldujate tööd lähedalt jälgida.

Suitsusukeldujad liiguvad hoones ringi pilkases pimeduses raske varustusega, seejuures põlvili asendis, järgides varem kokkulepitud vasema või parema käe reeglit ja hoides seinaga kontakti. Käsikaudu kobades üritatakse leida kannatanuid.

Lõikav vilesignaal annab märku sellest, kui mõnel päästjal hakkab hapnik balloonis lõppema. Siis väljub hoonest kogu meeskond.

Et tegemist oli õppusega, polnud koridorides mööblit ega muid lahtisi esemeid. Samuti oli enne kinni topitud põrandas olevad avad. Kokku kulus õppuse korraldajatel ettevalmistusteks kolm tööpäeva. Pimeduse saavutamiseks kaeti aknad kiledega.

Saarte Hääle fotograaf Sander Ilvest tunnistas, et kui taskulamp ei põle ja ennast suitsuses koridoris ringi keerutada, tekivad tõsised orienteerumisraskused. Päästjatele näitavad tagasiteed muidugi lahtiveetud voolikud.
Kuressaare komando kasutada on termokaamera, mis muudab inimese otsimise lihtsamaks.

Seekord toodi kõik kannatanud majast välja elusate ja tervetena. Kui aga diskosuitsu asemel olnuks ving ja leegid, polnuks inimestel ilmselt suurt lootust sealt iseseisvalt välja pääseda või siis päästjaid oodates teadvusele jääda.

Kui hiljuti Suurna külas toimunud suvilapõlengul võeti kustutusvett lähedal olevast kraavist, siis õppuse käigus paigaldati bassein vee varumiseks ja vett pumbati Nasva jõest.

Kuidas õppus korda läks, hindajad eile veel öelda ei osanud, sest igaüks neist jälgis vaid oma töölõiku.

Print Friendly, PDF & Email