Kui päästjad autoga sündmuskohale jõudsid… (4)

Kui päästjad autoga sündmuskohale jõudsid… olid leegid juba katusest väljas – sellise oskarlutsuliku algusega tulekahjuteateid, mis päästeamet edastanud on, võib lugeda iga päev.

Kurb näide on võtta lähipäevadest. 23. septembril kell 15.07 said päästjad väljakutse Salme valda Suurna külla, kus helistaja teatel põles elumaja juba kõrge leegiga. Kui päästjad kohale jõudsid, olid 20x 8 meetri suurusest palkmajast leegid väljas, katus oli juba hävinud, inimesi majas polnud. Et tulekahju oli avastamise hetkeks jõudnud juba jõudu koguda, hävis hoone tules. Sel korral inimesed õnneks viga ei saanud.

Igaüks saab midagi ära teha

Kuid selleks, et päästjad õigel ajal kohale jõuaksid või veel parem, ei peaks üldse tulema, saab igaüks ise midagi ära teha.

Esimese asjana tuleb kriitilise pilguga üle vaadata oma küttekolded. Igal aastal teevad päästjatele kütteperioodil muret tahmapõlengud, mis saavad alguse pühkimata korstnatest ja valedest kütmisvõtetest. Üksikelamus, suvilas, aiamajas, taluhoones ja väikeehitises peab üks kord viie aasta jooksul küttekeha puhastama kutsetunnistusega korstnapühkija. Tema väljastab küttesüsteemi tehnilise seisukorra ja ohutuse kohta ka akti. Meeles tuleb pidada, et pottsepalgi peab olema kutsetunnistus, sest harvad pole juhtumid, kus inimene jääb korraga ilma nii rahast kui ka korralikust küttekoldest.

Teiseks tuleks üle vaadata oma kodune elektrisüsteem, sest Saaremaal on viimasel ajal sagenenud elektriseadmetest alguse saanud tulekahjud. Kui märkate, et kohvimasin, veekeetja või pesumasin teeb juba pikemat aega imelikku häält, ei pea õnnetust ootama jääma, vaid tuleks soetada uus ja töökorras masin.

Tihti kohtab inimeste arvamust, et tulekahju tagajärjed olid nii tõsised ainult seetõttu, et päästjad jõudsid õnnetuskohale liiga hilja. Pidagem meeles, et päästjad ei saa kohale sõita enne, kui keegi on häirekeskust õnnetusest teavitanud.

Näiteks võib ridamisi tuua põlenguid, mille tekitatud kahjud oleksid õigeaegse teavitamise korral olnud väiksemad. Kõige parem tulekahjust märku andmise abimees on siin endiselt suitsuandur. Kui igaüks vaataks oma ja oma lähedaste kodus ringi ja uuriks, kas andur on ikka laes, siis olen enam kui kindel, et saame talvele ohutult ja turvaliselt vastu minna.

Kingiks tulekustutustekk või pulberkustuti

Suitsuanduri ülesanne on ju tulekahju võimalikult varane avastamine. Tänu sellele on võimalik kas siis ise tulekahju kustutada või kutsuda appi päästjad.

Siit idee jõuludeks või sünnipäevadeks: paluge endale näiteks veiniklaaside asemel kinkida tulekustutustekk või pulberkustuti.

Kui olete ise tulekahju avastanud ja kiiresti kustutanud, aga ei ole päris kindel, kas tuli sai ikka korralikult summutatud, siis helistage ikkagi 112, et päästjad olukorra üle vaataksid.

Ja kui teil on koduse tule-ohutuse kohta küsimusi, helistage julgelt päästeala infotelefonile 1524 – saate oma küsimusele vastuse.

Turvalist ja ohutut sügist!

Kätlin Poopuu
Lääne päästekeskuse Saaremaa osakonna ennetustöö vanemspetsialist

Print Friendly, PDF & Email