Saarlased väntavad näärisokkudest dokfilmi

MTÜ Saaremaailm hakkab ühes telemees Margus Mullaga tegema dokumentaalfilmi Saaremaa näärisokkudest – neist meestest, kes käivad aastavahetuse paiku sokku jooksmas.

Näärisoku-projekti eestvedaja Merit Karise rääkis Saarte Häälele, et filmi eesmärk on jäädvustada vana traditsioon ja samas julgustada noori seda elus hoidma. Näiteks on ka Bulgaarias sokutegemise traditsioon täiesti olemas ja kord aastas toimub suur sokkude rongkäik-pidu, mida käiakse vaatamas üle maailma.

“Meie filmile andis esimese rahastuse Rahvakultuuri Keskus, KOP-i toetusest jäime kahjuks napilt ilma,” tõdes Karise. Esialgu jagub tema sõnul raha selleks, et intervjueerida ja filmida mehi, kes sokku jooksmas käivad. “Ja mitte ainult – väga oodatud on kõigi saarlaste mälestused ja elamused, mis näärisokkudega seotud – mälestused lapsepõlvest, naljakad ja kummalised juhtumised,” kinnitas Merit Karise. Ja kui kellelgi on alles soku pea ja nahk ning ta neid kiivalt endale ei hoia, võiks neistki filmitegijaile teada anda. Filmima hakatakse kohe, kui sokku jooksvate meeste kohta info olemas.

Näärisoku-projekti eestvedaja hinnangul võiks film tulla vähemalt pooletunnine. “Kui must materjal koos, taotleme raha juurde, et vajadusel veel folkloriste intervjueerida ja film kokku monteerida,” tähendas Karise. Tema kinnitusel annavad nad filmi rõõmuga kõigile koolidele, muuseumidele, rahvamajadele. Kui televisioon ja festivalid on huvitatud, siis ka sinna. Kui kõik edeneb nii, kuis loodetud, võiks film Merit Karise sõnutsi hiljemalt aasta pärast valmis olla.

Abiks saavad seejuures kindlasti olla kõik, kes vähegi Saaremaa sokutegijaid teavad või kel on mälestusi näärisokkudest. “Noored saarlased, rääkige oma emade-isade ja vanaemade-vanaisadega ning andke nendest märku, kui neil endil pole võimalik helistada või e-kirja saata. Jääme pikisilmi infot ootama,” kinnitas Merit Karise.

Filmitegijatega saab väärt info edastamiseks kontakti telefonil 53 730 306 või e-posti aadressil merit.karise@ametikool.ee. Infot võib saata ka tavapostiga, adresseerides kirja Merit Karisele Kuressaare ametikooli (Kohtu tn 22, indeks 93812).

Print Friendly, PDF & Email