Muhu muuseum pani suvele vägeva punkti raskemuusikaga (5)

Muhu muuseum pani suvele vägeva punkti raskemuusikaga

MUHU OMA MALEVA: Eemu tuuliku all vihtus tõrvikute valgel laulda ja pilli mängida Muhus sirgunud noorte meeste metal-bänd Maleva, kuhu kuuluvad (vasakult) Ats Rebane, Priidu Peegel, Marti Mereäär ja Margus Naaber.
Autor: KALMER SAAR

Läinud laupäeva õhtul võis Muhus Eemu tuuliku all tõrvikute valgel näha noori mehi ansamblist Maleva ennastunustavalt oma rahvusromantilist loomingut publikuni toomas. Sellega pandi punkt muuseumi suvehooajale.

Algatuseks meenutas Muhu muuseumi juhataja kt Meelis Mereäär muuseumi sellesuviseid edukaid ettevõtmisi ja pakkus praegu veel kokkulugemata külastajate arvuks aasta peale viisteist-kuusteist tuhat.

Pärast paari värssi “Kalevipojast” sammusid veski juurde püstitatud lavale Maleva mehed ehk Marti Mereäär, Ats Rebane, Margus Naaber ja Priidu Peegel, keda muuseumi ürituste korraldaja Liia Ots kuulajaile ka pisut tutvustas. Eestikeelset trash-metal’it tulistav kodusaare bänd võeti vaimustusega vastu ja muusika kajas vaikses õhtus kaugele. Nii et hiljem oli Liiva poeski näha päid raputavaid ja ohkavaid külanaisi.

Maleva ridades on igal mehel oma pill: Marti Mereäär laulab ja mängib kitarri, Ats Rebase päralt on samuti kitarr, Margus Naaber sõrmitseb bassi ja Priidu Peegli jagu on trummid. Suvehooaja lõpukontserdi piletitulu läks 33-aastase Eemu veski toetuseks.

Meelis Mereäär kinnitas Saarte Häälele, et muuseum on suvise külastatavusega rahul. Ehkki mais ja juunis oli külastajaid märgatavalt vähem kui näiteks eelmisel aastal, oli see-eest juulis ja augustis külastajaid päris palju. “Arvan, et suvekuude külastatavus on umbes sama, mis eelmisel aastal,” oli Mereäär optimistlik.

Meelis Mereääre kinnitusel jätkub muuseumi ja Koguva külastamine veel praegugi, septembri keskel – iga päev käib pereturiste ja väiksemaid gruppe välismaalt. “Näiteks laupäeval, 14. septembril oli meil rõõm järjestikku vastu võtta viis suurt bussitäit välismaalasi,” rõõmustas muuseumi juhataja kt. Kooliaasta alguses on muuseumil külas käinud ka Muhu koolilapsed ning Orissaare ja Kuressaare gümnaasiumiklassid.

Muuseumi suvesündmustel oli Mereääre andmeil publikut kõige rohkem augusti lõpus toimunud õhtul lõõtsalistega. See meelitas kohale koguni 85 inimest. Hulgaliselt rahvast – 60 inimest – käis ka juunis Eemu tuuliku juures toimunud “Veski valsil”. Metal-bändi Maleva Eemu veski laupäevaõhtuse kontserdi publikuhulgaks prognoosis Meelis Mereäär 70 inimest.

Muuseumi juhataja kt tõdes, et tegelikult ei korraldanud Muhu muuseum kuigi palju suviseid kultuuriüritusi, kuus oli neid vaid üks või kaks. “Keskendusime igapäevasele külastajate teenindamisele,” põhjendas ta.

Sügis-talvisel hooajal teeb Muhu muuseum Mereääre sõnutsi oma sisulist tööd: kogutakse ja uuritakse Muhu ajalugu ning teenindatakse enamasti kohalikke. “Vastame nende päringutele, võtame osa valla üritustest, korraldame ise näitusi ja teisi üritusi ning valmistume uueks aastaks,” loetles ta.

Külastajatele on Muhu muuseum talveperioodil avatud teisipäevast laupäevani kell 10–17.

Kertu Kalmus, Elina Kalm

Print Friendly, PDF & Email