Muhu pagar küpsetab kuni 200 leivapätsi päevas (10)

Muhu pagar küpsetab kuni 200 leivapätsi päevas

JÄRJEKORDNE AHJUTÄIS VÄRSKET LEIBA: Martin Seppingu Liival asuvas pagaritöökojas valmivad värsked Muhu leivad pea igapäevaselt. Foto: Sander Ilvest

Aasta algul Vanatoa turismitalus tegutsema asunud Muhu Pagarid OÜ sai suvel Liiva külakeskuses valmis tõelise pagaritöökoja, mis võimaldas tootmist tublisti kasvatada.

Muhu pagaritöökoja käimatõmbaja ja pagar on Martin Sepping, mõned aastad tagasi pealinnast Muhusse kolinud ettevõtja, kes varem on juhtinud ka teada-tuntud ja palju kiidetud söökohti Tsink Plekk Pang Tartus ja Hell Hunt Tallinnas.

Korraliku pagaritöökoja sisse seadmiseks võttis Sepping Swedbankist stardilaenu ja käendajaks sai ta KredExi. Tänu KredExile oli Seppingu sõnul laenu mõnevõrra lihtsam võtta. Ehkki ka omafinantseering oli vajalik, nagu ikka, sai tänu laenule kõik, mida üks korralik pagaritöökoda vajab.

Leivategu käib peaaegu iga päev

Enne Liival tegutsema asumist küpsetas Martin Sepping leiba Vanatoal. Seal oli see siiski tunduvalt väiksemahulisem ettevõtmine. “Vanatoal leivategemine oli rohkem nagu naljategemine,” muigab Sepping. Kui Vanatoal oli võimalik küpsetada 70 leivapätsi päevas, siis Liival võib teha 150–200 pätsi päevas.

Kuigi Vanatoalgi oli kõik vajalik leivaküpsetamiseks olemas, olid ruumid seal kitsukesed ja turismihooajal küpsetamine poleks kindlasti kõne alla tulnud. Liiva pagaritöökojas käib leivategu pea iga päev. Ainult pühapäev on selline päev, mil päris igal nädalal küpsetamist ei ole.

Praegu kuulub Muhu Pagarite sortimenti ainult üks leib – Muhu leib seemnetega. Nõudlus selle järele on lihtsalt nii suur, et kui hakata ka muid leibu küpsetama, jõuaks Muhu leiba vähem teha. “Ei ole praegu sellist tunnet, et võiks olla suurt nõudlust ka mingitele muudele leibadele,” tõdeb Sepping. Kuigi põhimõtteliselt ju saaks teha mitmeid erinevaid leibasid.

Liival toodetud Muhu leiba saab hetkeseisuga osta Saare- ja Muhumaal. Punase muhumustrilise etiketiga leiba leiab Saaremaa tarbijate ühistu kauplustest Liival, Orissaares ja Kuressaare Rae poest, samuti Kuressaares asuvast Saarte Sahvrist. Kohalikud inimesed käivad leiba küsimas ka otse Liiva pagaritöökojast. Ka siis, kui Saarte Hääl pagaritöökoda uudistamas käis, astus värske leiva lõhnalise töökoja uksest sisse üks kohalik elanik küsimusega, kas sel pühapäeval leivalootust ka on.

Sepping ise loodab, et kauplusi, kuhu ta oma leiba müüki saab anda, tuleb juurde. Siis oleks veidi lihtsam päevatoodangut planeerida, kartmata, et leiba üle jääb. Suurtes ketikauplustes Muhu leiba praegu veel ei leia, aga Kuressaare Selver on sihikule võetud.

Pagar ja ettevõtte juht loodab ka seda, et ühel hetkel saab osta veel suuremad ahjud, sest nõudlus on juba praegu nii suur, et eeldaks veelgi suuremat tootmist. “Kindlasti oleks parem, kui ahjud oleksid suuremad,” kinnitab ta ja mõtiskleb, et suuremad ahjud peab kindlasti soetama hiljemalt tulevaks suveks.

Pagaritöökoda asub ühisturustuskeskuses

Peale Martin Seppingu enda askeldab Muhu pagaritöökojas inimesi rohkemgi. “Meil on kaks põhikohaga töötajat veel, üks on tööl juulikuust ja teine on kohe tulemas,” märgib Sepping, lisades, et praeguse seisuga on see täiesti piisava suurusega meeskond.

Muhu Pagarite töökoda asub Liival uues, tegelikult alles valmivas ühisturustuskeskuses. Peale pagaritöökoja on ühisturustuskeskusse tulemas ka näiteks käsitööliste töökoda, käsitööpood, kalapood ja kohvik-infopunkt. “Väga vajalik ja tore keskus Liiva külas,” kinnitab Sepping.

KredEx on käendanud sellel aastal Saaremaal 520 000 euroga ühtekokku seitsme ettevõtte finantskohustusi. KredExi kommunikatsioonispetsialisti Tarmo Seliste andmeil võimaldas nendepoolne tugi kaasata ettevõtetel pankadest täiendavat finantseerimist summas 1,4 mln eurot.

Stardilaen on väljastatud Saaremaal kolmele ettevõttele. Sarnase stardilaenu kui sai Muhu Pagarid OÜ, sai ka näiteks JK Purjeabi OÜ.

Print Friendly, PDF & Email