Kolemaja kaunistavad nüüd müütilised olendid (26)

Kolemaja kaunistavad nüüd müütilised olendid

LINNAJUHTIDELE ÜLLATUS: Eneseväljendus sellises vormis on hea, kuid koordineerimata taunitav, leiab linnavalitsus. Foto: Sander Ilvest

Vana leivakombinaadi hoone Kuressaares Kohtu tänaval riivab oma kolemaja staatusega silma juba ammu. Nüüd võttis end nime EKS all tutvustanud seltskond kätte ja kaunistas maja esmaklassilise grafitiga.

“See on ikka täitsa kena. Pole mingi soperdis ja teeb selle maja ka ilusamaks,” tõdes üks autojuht, kes eile pealelõunal oma auto Kohtu ja Garnisoni tänava nurgal seisma jättis, et pea üleöö tekkinud seinakaunistust silmitseda.
Samas kõrval arutasid teismelised neiud, et kuidas sellist asja küll tehakse. Üks oli kindel, et šabloon peab ees olema, teine jälle arvas, et tehakse lihtsalt käe järgi.

Majaseinale ilmunud omamoodi kunstiteos ei ole tõepoolest mingi suvaline soperdis, vaid oskajate kätetöö. Autoriteks on grupp EKS, kes on Eesti suurim kodumaise grafiti punt. Saarte Häälega rääkides soovisid nad siiski anonüümseks jääda.

Linna üks kuulsamaid kolemaju, mille visiitkaardiks on nüüd kunagise saia- ja leivalõhna asemel hoopis haigutavad mustad aknaaugud, sai kaunistatud müütiliste olenditega.

“Seal on fööniks, kes tähistab taassündi. Just nagu selle seina muutumine läbi selle värvi. Tõusis sodist ja muutus kunstiks,” märkis üks autoritest. Samuti on pildil draakon, kes autorite sõnul sümboliseerib hoidmist ja kaitsmist. Töö keskel on suur kiri “EKSplosive”, mis inglise keelest tuletatuna tähistab jõulist ja plahvatuslikku.

“Tahtsime Kuressaarele lihtsalt midagi pakkuda – Saaremaa meeldib meile nii väga,” andsid lehele teada spetsiaalselt mandrilt saarele sõitnud grafitikunstnikud. Nende sõnul oli see kolemaja neile juba ammu silma hakanud.

“See vana lagunenud hoone sein häiris juba ammu silma. Kuna meil oli vahendeid ja tahtmist ning olid viimased ilusad ilmad, siis otsustasime saarde sõita ja seina üle võtta,” selgitasid nad oma tegu. Ilmselt ei olnud see väga odav lõbu, sest kõik vajalik tuli endal hankida.

“Ümberkaudsed kenad inimesed tänasid, et suutsime selle Kuressaare kummitusliku tänavasopi elule maalida ning muutsime nende elukeskkonna ilusamaks,” rääkisid nad arvamustest, mis nende kaks päeva kestnud maalimistöö pälvinud on.

Ka Kuressaare linnavalitsus uhke grafiti kohta ülemäära karme sõnu ei öelnud. “Koordineerimata on selline tegevus taunitav,” ütles linnavalitsuse pressiesindaja Liise Kallas. “Aga mõte juhtida joonistustega tähelepanu tegelikule probleemile, nagu tühjalt seisvad ja lagunevad hooned seda on, on iseenesest hea,” lisas Kallas. “Eneseväljendus sellises vormis on hea.”

Ta märkis siiski, et selleks tuleks enne teostuse koht ja maht erinevate osapooltega kokku leppida.

Abilinnapea Kalle Koov, kes nägi teost esmakordselt Saarte Hääle saadetud fotol, tõdes, et pilt tundub ilus, kuid märkis, et igal juhul tuleks selline tegevus kooskõlastada. “Vaatamata sellele tundub ilus. Igal juhul etem kui poripritsmeid ja üksikuid kritseldusi täis ning lagunev sein!” märkis Koov.

Print Friendly, PDF & Email