Kindluseehitaja teeb suurema osa tööst paberil

Kindluseehitaja teeb suurema osa tööst paberil

VAATAVAD TULEVIKKU: Suurtükitorni kaitserinnatisel uurivad ehitusjooniseid Urmas Lõhmus, Ahto Saar, Tõnu Sepp ja Aivo Raud. Foto: Sander Ilvest

Viimastel aastatel on leheveergudel palju kirjutatud Kuressaare linnuse restaureerimisest. Suuremahuline taastamistöö katkes hanke võitnud ettevõtte Primus OÜ pankroti järel. Nüüd askeldavad lossimüüridel taas töömehed. Ehitajaid on mitu ja see annab lootust, et 2015. aastaks tööga ka lõpule jõutakse. Selleks, et lossihoovis toimuv lugejateni tuua, kehastusin ma lõppeval nädalal restaureerimistööde projektijuhi Tõnu Sepa töövarjuks.

Kui ma Tõnu Sepale helistasin ja avaldasin soovi tema tegemisi kajastada, ütles ta, et see võib keeruliseks kujuneda. Projektijuhina töötab ta täistööajaga hommikust õhtuni, kuid suur osa ajast kulub paberitööle. Seega leppisime kokku, et saadan teda vaid siis, kui ta ehitusel liigub.

Kohtumine ehitajaga esmaspäeva hommikul

Esmaspäeva hommik algab Tõnu Sepale koosolekuga. Kell 10 kogunevad tema kabinetti ühele poole lauda Scandec Ehitus OÜ juhid ja teisele poole lisaks Sepale Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa ja objektil omanikujärelevalvet tegev Urmas Lõhmus. Tuleb tunnistada, et koosoleku juhatajana peab Sepp käituma kui kuri koolipapa, kellele ehitajad igasuguseid vabandusi ette toovad.

Esimese punktina võetakse arutusele läänebastioni1) sissekukkunud laega kasemati2) taastamine. Kuigi laual on kõlava nimega ehitusprojekt, leiab Sepp, et tegemist saab olla vaid ehitusekspertiisiga. Kui projektijuht räägib keldriseinte taastamisest, siis ehitaja sooviks neid vaid konserveerida.

Veel räägitakse uste ja puitdetailide tellimisest alltöövõtjalt Aavik ja CO OÜ. Siin astub vahele omanikujärelevalve, kes uurib, kas firmal on ikka vastav ettenähtud kompetentsus olemas. Sepp omakorda küsib maksuvõlgade kohta. Algab elav arutelu, peatöövõtja sõnul vastutavad võlgade eest nemad. Tõnu Sepa arvates on hanketingimustes aga kirjas, et alltöövõtjal ei tohi võlgu olla.

Ehitaja teatab, et sel nädalal tuleb elektrik, kes paigaldab kahe keldri valgustuse – vahimehe- ja suurtükikambris.

Tõnu Sepp paneb ehitajale südamele, et müüri konserveerimisel tuleks hoolikamalt valida lisatavate kivide suurust. Ning võlvide krohvi sisse on tekkinud praod, mis vajavad parandamist.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email