Muhu sotsiaalkeskuses peeti sarikapidu (8)

Muhu sotsiaalkeskuses peeti sarikapidu

MUHULANE MUIGAB! Projektijuht Mati Palu, vallavanem Raido Liitmäe ja hooldekodu juhataja Aino Rummel on nende selja taga valmiva kauni keskusehoone pärast nii heas tujus, et lausa peab naerma. Foto: Sander Ilvest

Eile peeti Muhu ja Ida-Saaremaa sotsiaalkeskuse hoone sarikapidu, kus pakuti Muhu põhikooli kokkade toite ja vana traditsiooni kohaselt ka pits kangemat.

“Sarikapeoga tahame ehitajat tänada kiire ja tubli töö eest,” ütles Muhu vallavanem Raido Liitmäe, kelle sõnul loodetakse keskus avada 25. detsembril.

Hoone ehitaja, Gustaf AS-i projektijuhi Mati Palu sõnul on ehitustööd kulgenud suuremate viperusteta, kuigi Muhumaa paene pind nõuab torustike paigaldamisel rohkem vaeva. “Veetase on siin kohati ka üsna kõrge ja on natuke takistanud keldri ehitust,” ütles Palu, kelle sõnul on graafikus püsimisele kaasa aidanud ilusad ilmad.

Muhu hooldekodu juhataja Aino Rummeli sõnul saavad hoolealused uues sotsiaalkeskuses oma käsutusse normaal-sete mõõtudega ja kõikidele normidele vastavad ruumid. Uue hoone valmimist Muhus oodatakse, sest vajadus vanadekodu kohtade järele on üsna suur. “Tänagi helistati jälle ja uuriti, kas kohti on ja mis see maksab,” lausus Rummel, kelle sõnul on päeva jooksul helistanud lausa neli huvilist.

Uus sotsiaalkeskus koondab valla sotsiaalteenused ühte hoonesse. “On hooldekoduteenus kolmel tasandil hooldusega, on pesumaja ja supiköök,” loetles Rummel.

Hooldekodu juhi sõnul on nad seni pesupesemisteenust pikka aega sisse ostnud, kuna Muhus puudub oma pesumaja. Nüüd on aga uue pesumaja vastu huvi tundnud ka turismitalud ja isegi Pädaste mõis. “On siin neid kohapealseid ettevõtteid, kes praegu kärutavad oma pesu Kuressaarde, ja enne seda käis pesu pesemine isegi Kohilas,” rääkis Rummel. Ka supiköögist hakkavad soodsa hinnaga lõunatoitu saama kõik soovijad ning sotsiaalkeskuse sööklast saab sisuliselt avalik söökla, seni on sööklateenust pakkunud Muhu põhikool.

Uude hoonesse kolib hoolekodu kitsikusest ka Muhu päevakeskus. “Siis saavad nad palju avaramad võimalused kas või tantsu lüüa ja tralli teha,” kinnitas Aino Rummel.

Sotsiaalkeskuse rajamisega seoses on nii vallavanem kui ka tema meeskond sageli pidanud töötama vabast ajast. “Kui eelmise ehitajaga läks asi nahka, siis ma nägin ehitusspetsialisti tunduvalt rohkem kui oma perekonda,” kinnitas vallavanem, kes jäi pärast iga tööpäeva lõppu veel 2–3 tunniks sotsiaalkeskuse ehitamise probleeme arutama. “Oleme ka Tallinnas käinud kiipamas ja kaapamas üksjagu ühte ja teist ust,” lisas Aino Rummel.

Vana hooldekodu ehitatakse Raido Liitmäe sõnul ümber sotsiaalkorteriteks, millest on Muhus väga suur puudus. “Ka mõnel valla spetsialistil ei ole normaalset elamist ja 3–4 peret on korterijärjekorras,” mainis vallavanem.

Muhu sotsiaalkeskus pidi algul valmima juba 2010. aasta lõpus, kuid tollase riigihanke võitja tegi alapakkumise, mille tulemusel ehitustööd seiskusid üsna algfaasis ja projekti mahtu vähendati.

Sotsiaalkeskuse ruumide kogupind on ca 1680 m2 ja keskuses on ette nähtud 50 kohta, millest 20 kuulub täieliku hooldevajadusega, 20 keskmise hooldevajadusega ja 10 minimaalse hooldevajadusega hoolealustele. Lisaks tulevad hoonesse ruumid päevahoolduseks koduste vanurite jaoks. Sotsiaalkeskus on mõeldud Muhu, Orissaare, Pöide ja Laimjala eakate inimeste jaoks.

Print Friendly, PDF & Email