Kõrvitsakasvatajad peavad tänavust saaki kesiseks (2)

Kõrvitsakasvatajad peavad tänavust saaki kesiseks

ÜHE TÕSTJA JÕUST EI PIISA: Nii tõdevad Ants Kalm ja Arda-Maiga Raiss lambasõnniku väel sirgunud hiiglast sikutades. Foto: Sander Ilvest

Saarte Hääle ja Kadi raadio kõrvitsakonkurss jääb tänavu toimumata, kuna kasvatajail napib kõrvitsaid, mida võistlusele esitada.

“Meil pole konkursi jaoks piisavalt kõrvitsaid,” nentis Raadio Kadi OÜ levijuht Kerli Rüütel konkursi kohta, mille võitja oli kavas välja kuulutada 14. septembril SaareMaaPäevade ajal. “Mullu osalenud kasvatajad on põhjendanud, et aasta oli liiga kuiv ja mõnel on ka loomad, näiteks närilised, kõrvitsatele liiga teinud.”

“Mul oli küll ligi sajakilone kõrvits, aga nüüd enam mitte,” tõdes Eini Lipu, kelle Kellamäel kasvanud 173-kilone “nunnu” pälvis mullusel konkursil tiitli Saare kõrvits 2012. Küsimusele, mis kõrvitsaga juhtus, vastas Lipu: “Ära lagunes. Keegi – ilmselt metskits – oli puruks astunud. Teised kõrvitsad mul kahjuks nii suured ei ole.”

Ka Pihtla vallas elava kõrvitsakasvataja Juha Ollila hinnangul pole tänavu kõrvitsakasvatamiseks kuigi hea aasta olnud. “Liiga kuiv on olnud,” tähendas Ollila, kel siiski kasvamas üks ligi kahesajakilone kõrvits. Kui konkurss ka toimunuks, poleks Ollila sellest aga siiski osa võtta saanud, kuna ei viibi eeloleval nädalavahetusel Saaremaal.

Valjala vallas elav Hilda Vohlbrück tunnistas, et tema kõrvits tänavu suureks ei kasvanudki. “Ma ei tea, mis loom taime ära sõi,” ütles Vohlbrück. Taim oli juba nii suur, et sel oli isegi muna otsas, ja äkki ühel öösel oli varrel meetripikkune jupp vahelt ära söödud. “Mul käivad siin kitsed – võib-olla tõesti mõni neist sõi,” rääkis Vohlbrück. “Ka mu naabrinaisel käib kõrvitsapeenras mingi loom, kes läheb isegi võrgu alt sisse ja kraabib kõik segamini.”

Hilda Vohlbrücki sõnul tänavu aiapidajail kõrvitsaid küll on, ent need pole nii suured, kui näiteks mullu.

Kuressaares Koidu tänavas elavad Arda-Maiga Raiss ja Ants Kalm seevastu võivad oma tänavuse kõrvitsasaagi üle ainult rõõmu tunda.

“Ühest seemnest hakkas koguni kolm suurt kõrvitsat kasvama, üks kipub isegi üle aia ronima,” ütles perenaine aianurgas laiutajaile viidates. Ühele hiiglasele, mis üle aia naabri krundile tikkuma hakkas, pani majaperemees toe alla.

Vaatamata sellele, et aeg-ajalt tuli taimi kasta, hindas Raiss tänavuse aia-aasta väga heaks. “Meil olid ka kartulid ja porgandid suured,” kinnitas ta.

Print Friendly, PDF & Email